Pytanie z dnia 30 maja 2016

Witam
Potrzebuję rozwiązać następujący problem:
W czerwcu 2014 rozwiodłem się z żoną. We wrześniu 2014 roku przepisałem notarialnie bez żadnych spłat ze strony segment w Warszawie o wartości 750tys. zł i mieszkanie we Wrocławiu o wartości około 250tys. zł. Obie nieruchomości są w kredytach, które zobowiązała się spłacać była żona. Zobowiązała się również w tym akcie notarialnym ze względu na znaczne dysproporcje w zarobkach pomiędzy nami do przejęcia obu kredytów do końca 2014roku. Do dziś nie podjęła żadnych kroków w tym celu, a ostatnio przestała spłacać kredyty. Banki wydzwaniają do mnie z żądaniami spłaty kredytu jako że ciągle jestem kredytobiorcą. Z tego też względu nie mogę wykonywać żadnych operacji finansowych typu kredyt, pożyczka bankowa, linia debetowa itp.
Chciałbym wiedzieć w jaki sposób to rozwiązać i czy mogę oczekiwać jakiejś rekompensaty za niewykonanie w terminie zobowiązania i ograniczenia mojej wolności finansowej. Ze względu na to że nie posiadam żadnego majątku nie stać mnie na założenie sprawy w sądzie o unieważnienie aktu notarialnego, chyba, że mógłbym być zwolniony z takich kosztów.

Niewykonanie zobowiązania do spłaty kredytu nie ma żadnego wpływu na ważność umowy o przeniesienie własności lokali, są to dwie odrębne kwestie. Można żądać odszkodowania za niewykonanie zobowiązania do spłacenia i przejęcia długu, lecz z tego, co tu widzę, to głównym błędem umowy o przeniesienie własności było to, że nie nastąpiło tu od razu przejęcie długu z tytułu kredytu ( do czego wymagana była zgoda banku już w chwili podpisania aktu notarialnego ), stąd nie ma prawnej możliwości przymuszenia banku przez jego aktualnego dłużnika z tytułu kredytu do złożenia oświadczenia o zgodzie na przejęcie przez byłą żonę długu z tytułu kredytów.

Odpowiedź nr 1 z dnia 30 maja 2016 11:03 Obejrzało: 356 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.