Pytanie z dnia 11 grudnia 2016

Witam moja sytuacja jest nie typowa mianowicie, chcemy z narzeczonym wziąć ślub w Polsce, w mieście gdzie się urodziłam. Oboje mieszkamy w Anglii, tu też urodził się mój narzeczony. 4lata temu wziął ślub na Jamajce po czym rozwiodl się w Anglii. Przy próbie zamówienia ślubu w USC w Polsce Pani urzędniczka stwierdziła,że potrzebuja dokumentu,który stwierdza,że mój narzeczony jest rozwiedziony w obu krajach. Ślub na Jamajce był organizowany przez biuro podróży,które zarejestrowało ślub w Anglii po ich powrocie do kraju. Moje pytanie brzmi. Jak możemy uzyskać taki dokument czy jest to wogole możliwe, jeśli nie to w jaki sposób możemy udowodnić,że narzeczony jest rozwiedziony w obu krajach by dostać w końcu datę ślubu w Polskim USC?

Szanowna Pani, Osoby, które pozostawały już w związku małżeńskim załączają dokument poświadczający ich aktualny stan cywilny: odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub odpis prawomocnego orzeczenia sądu o rozwodzie. Jeżeli rozwód nastąpił za granicą, należy przedłożyć oryginalny odpis orzeczenia wraz z urzędowym tłumaczeniem na język polski dokonanym przez tłumacza przysięgłego z listy tłumaczy opublikowanej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości lub Konsula RP. W przypadku gdyby było wymagane uznanie powyższego wyroku za skuteczny na obszarze RP, należy również dołączyć stosowne prawomocne postanowienie Sądu. Osoby, które rozwiodły się na obszarze Unii Europejskiej, są zobowiązane dołączyć zaświadczenie wraz z urzędowym tłumaczeniem wydane przez organ orzekający zgodnie z załącznikiem do art. 39 Rozporządzenia Rady (WE) nr 2201/2003. Cudzoziemcy powinni złożyć również dodatkowo zaświadczenie z kraju pochodzenia o zdolności do zawarcia związku małżeńskiego wraz z przysięgłym tłumaczeniem tego dokumentu na język polski (dokument ten poświadcza, iż osoba zgodnie z prawem swojego kraju pochodzenia może wstąpić w Polsce w związek małżeński. Aby uzyskać taki dokument należy zwrócić się do odpowiedniego organu w swoim kraju pochodzenia). Jeżeli można przedłożyć takiego dokumenty np. kraj pochodzenia małżonka nie wydaje takich dokumentów, może przedłożyć postanowienie o zwolnieniu z obowiązku przedłożenia tego dokumentu. Takie postanowienie wydają sądy rejonowe na wniosek cudzoziemca. Najlepiej jednak zwrócić się do Urzędu Stanu Cywilnego, w którym będą Państwo zawierali związek małżeński o wskazanie, jakich dokumentów wymaga dany Urząd i czy powyżej wskazane będą wystarczające.

Odpowiedź nr 1 z dnia 13 grudnia 2016 02:16:13 Obejrzało: 9 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.