Pytanie z dnia 18 września 2016

Witam. Jestem po rozwodzie z wyznaczonymi terminami widzen z synem. Niestety dziecko zostało nabuntowane i nie chce chodzić na spotkania ze mną. Pomimo jeżdżenia w wyznaczonych dniach syn spuszcza głowę i mówi że nie chce iść. Co mogę w tej sytuacji zrobić? Proszę o pomoc.

Dzień dobry, może Pan wnosić, aby kontakty odbywały się w obecności kuratora. Zazwyczaj jednak nie przynosi to większych efektów. Jeśli będzie Pan w stanie wykazać, że dziecko jest nastawiane negatywnie przez matkę, może m.in. wystąpić o ograniczenie jej władzy rodzicielskiej. Polecam jednak zacząć od wysłania do matki dziecka oficjalnego pisma w tej sprawie, że wskazaniem, jakie mogą być konsekwencje dalszego uniemożliwiania Panu kontaktów z synem. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 18 września 2016 23:26 Obejrzało: 231 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, zadaniem matki dziecka w danej sytuacji jest przygotowanie dziecka do spotkania z ojcem. Oczywiście nie sposób za dużo wnioskować po tak skromnym przedstawieniu stanu faktycznego, niemniej jednak można domniemywać, iż przez swoją postawę i to co mówi matka, dziecko wie że lepiej aby pozostało w domu, bo pewnie tak chce jego mama. Formalnie, dziecko jest przygotowane do kontaktu, jednakże samo mówi, że nie pójdzie. Nie wspomniał Pan o relacjach jakie łączą Pana z byłą żoną, jednak warto wskazać, iż do prawidłowego rozwoju dziecka konieczne są kontakty z rodzicem, który nie sprawuje bezpośredniej opieki nad dzieckiem. Wielokrotnie Sąd w rozstrzygnięciach w tego typu sprawach o tym wspominał. Jeżeli jednak próby dialogu między rodzicami nie odnoszą skutku być może warto rozważyć wniosek, aby sąd zobowiązał rodziców i dziecko do pracy z asystentem rodziny. Pozdrawiam radca prawny Patrycjusz Miłaszewicz.

Odpowiedź nr 2 z dnia 19 września 2016 10:19 Obejrzało: 226 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowny Panie, odpowiadając na Pańskie pytanie wskazuję, iż być może zachodzi sytuacja takiego rodzaju, że dziecko nastawiane jest negatywnie przez drugiego rodzica. W takiej sytuacji może Pan np. wystąpić do sądu rodzinnego z wnioskiem w przedmiocie nałożenia obowiązku odbywania spotkań z dzieckiem wyłącznie w obecności kuratora wyznaczonego przez sąd. Takie uprawnienie wynika z art. 1132§ 2 pkt 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Obowiązkiem kuratora jest wówczas dopilnowanie terminowości wyznaczonego kontaktu oraz przebywanie podczas ich realizacji, tym samym kurator będzie w stanie zaobserwować nastawienie dziecka do Pana i przyczynę tego nastawienia. Być może odpowiednim instrumentem w Pańskim przypadku będzie udanie się na tzw. terapię rodzinną wspólnie z dzieckiem i z drugim rodzicem, której celem powinno być poprawienie Państwa relacji. W skrajnych przypadkach, jeśli postępowanie drugiego z rodziców będzie wpływać na dobro dziecka może Pan wówczas wystąpić do sądu z wnioskiem o ograniczenie władzy rodzicielskiej (art. 107 ww. ustawy).

Odpowiedź nr 3 z dnia 19 września 2016 22:15 Obejrzało: 220 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.