Pytanie z dnia 24 października 2018

Wierzyciel wystapil do sądu o zniesienie wspólności majątkowej między mną a żoną.Czy jest szansa obronić się przed tym i jaki koszt poniosę w sądzie za tę rozprawę,na którą dostałem wezwanie?

Dzień dobry. Stosownie do przepisu art. 52 § 1a K.r.o. ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej może żądać także wierzyciel jednego z małżonków, jeżeli uprawdopodobni, że zaspokojenie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym wymaga dokonania podziału majątku wspólnego małżonków. Sąd może uznać jakieś twierdzenie za uprawdopodobnione tylko wtedy, gdy nabierze przekonania, iż prawdopodobnie tak właśnie było lub jest - nie musi natomiast nabierać pewności, że tak jest lub było. Uprawdopodobnienie oznacza zatem znacznie mniej niż udowodnienie. Musiałby Pan wykazać, że dług może zostać zaspokojony bez przeprowadzania podziału majątku wspólnego małżonków.

Odpowiedź nr 1 z dnia 24 października 2018 20:07 Zmodyfikowano dnia: 24 października 2018 20:07 Obejrzało: 203 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Raczej się Pan nie obroni, bo wierzyciel chce się dobrać do Pana majątku, który ma obecnie we współwłasności z żoną. To jest postępowanie nieprocesowe i co do zasady każdy ponosi koszty za siebie, ale sytuacja jest szczególna, bo wniosek złożył wierzyciel. Koszt wpisu to 1.000 zł. Plus ewentualnie koszty zastępstwa procesowego, jeśli wierzyciel działa przez pełnomocnika.

Odpowiedź nr 2 z dnia 24 października 2018 22:47 Zmodyfikowano dnia: 24 października 2018 22:47 Obejrzało: 203 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.