Stan prawny nieruchomości.

Pytanie z dnia 08 kwietnia 2020

Dzień dobry
Przedmiot sprzedaży: działka 99a ( stare budynki gospodarcze+ dom, całość przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną wg MPZP) podzielona na trzy równe części, są trzy numery działek, jeden akt notarialny (budynki są tylko na środkowej działce) całość zapisana na troje dzieci, w ten sposób, że wszystkie trzy działki na wszystkich troje. Właściciele zgodnie chcą sprzedaż wszystko razem (całość)
Kupujący: małżeństwo, mieszka obok, posiadają wspólnie dom na działce 56a + posiadają ok 4ha ale w sąsiedniej miejscowości (nie płacą KRUS tylko ZUS -żona a mąż już emeryt.
Pomiędzy sprzedającymi a kupującymi jest pokrewieństwo: ojciec (już nie żyje)sprzedających był bratem ojca (żyje) kupującej.
1. Czy jest możliwość darowizny bezpośrednio pomiędzy sprzedającymi a kupującymi?
2. lub darowizna od sprzedających dla brata ich ojca a następnie ów ojciec darowizną przekaże córce? jeśli tak to czy można to zrobić jednego dnia czy musi być zachowany jakiś okres pomiędzy darowiznami?
3. Czy w pierwszym lub drugim przypadku będzie się zwolnionym z podatku od czynności cywilnoprawnych oraz/lub podatku od sprzedaży? (jeśli sprzedaż nastąpiłaby przed upływem 5 lat)

Co w przypadku gdy kupujemy za gotówkę całość 99a
4. Kto płaci podatek od czynności cywilnoprawnych?
5. Po zakupie całości ale przed upływem 5 lat dzielimy i sprzedajemy dwie z trzech działek jedną zostawiamy sobie? Czy tak można zrobić (podzielić i sprzedać dwie)?
Czy jest sposób aby uniknąć zapłacenia podatku od sprzedaży?

6. Czy musimy kupić całość 99a czy sprzedający mogą każdą z tych działek sprzedać osobno: każdą działkę innej nie spokrewnionej ze sobą ani z nimi osobie?

Dzień dobry Pani/Panu, Celowość działań i najlepsze rozwiązanie warto skonsultować z notariuszem, u którego miałyby być zawierane umowy przenoszące własność nieruchomości. Pozdrawiam, adwokat Agnieszka Kwapień http://www.adwokat-katowice.com.pl http://www.rozwod-adwokat.com.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 8 kwietnia 2020 14:53 Zmodyfikowano dnia: 8 kwietnia 2020 14:53 Obejrzało: 148 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

1. Jeżeli sprzedaż to nie darowizna. Jeżeli darowizna to nieodpłatnie. 2. Jaki jest stan robienia tych darowizn. Nie sądzę aby notariusz podjął się takiego rodzaju czynności w jednym dniu. 3. podatek od czynności cywilnoprawnych jest od sprzedaży. W przypadku darowizny występuje podatek od darowizn. Więc przy darowiźnie niema potrzeby zwalniania od podatku od sprzedaży bo on nie występuje. 4. Nieruchomość można podzielić zawsze, pod warunkiem że geodezyjne jest to możliwe. 5. Podatek od czynności cywilnoprawnych najczęściej uiszcza kupujący, ale można to ująć w umowie sprzedaży dowolnie.

Odpowiedź nr 2 z dnia 8 kwietnia 2020 15:05 Zmodyfikowano dnia: 8 kwietnia 2020 15:05 Obejrzało: 147 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.