spółka

Pytanie z dnia 22 czerwca 2019

Witam ! Mam taką sprawę. Jestem członkiem zarzadu w spółce dwusobowej. Razem z małżonkiem wspólnkiem ( mamy intercyze) mamy 3 spółki zoo, zajmujace się 3 róznymi branżami.
1 spolka ma dług w wysokosci 40 000, który negocjujemy, aby ugadac sie na terminy splat. Nie wiemy jeszcze jednak jak sprawa sie potoczy. I teraz jesli wierzyciel stwierdzi, ze nie chce rat i nasyla komornika i probuje znalezc majatek spolki 1 lub z majtaku czlonkow zarzadu by spalcic dlug od razu. ( Spolka 1 ma nikły majatek, a czlonkowie zarzadu nie maja zadnego). To co dzieje sie ze spolka nr 2 i 3, gdy czlonkowie zarzadu sa Ci sami ( te same nazwiska). Czy zajma ich konta ( spolek 2, 3 lub ich majatek)? Spolka nr 3 najprawdopodobniej w wyniku spadku moze stac sie w posiadaniu nieruchomosci. Czy tylko ewentulanie dywidenty czlonkow zarzadu, jesli beda?
Dziekuje za informacje

Sprawa wymaga analizy, ale prawdopodobnie majątku tych spółek się nie ruszy. Przy czym trzeba tę dprawę omówić i przeanalizować. Ewentualnie zajęte zostaną wynagrodzenia członków zarządu a jeśli są jednocześnie wspólnikami to zajęte mogą być udziały.

Odpowiedź nr 1 z dnia 25 czerwca 2019 23:46 Zmodyfikowano dnia: 25 czerwca 2019 23:46 Obejrzało: 387 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Za długi spółki 1 odpowiada tylko spółka 1 swoim majątkiem oraz mogą ponosić odpowiedzialność, z różnych podstaw prawnych, członkowie zarządu spółki 1 jeśli nie złożyli wniosku o ogłoszenie upadłości na czas lub jeśli np. poręczyli za długi spółki nr 1. Spółki nr 2 i 3 nie odpowiadają za długi spółki nr 1. W sytuacji gdyby stwierdzono odpowiedzialność członków zarządu spółki nr 1 za długi spółki nr 1 to cały prywatny majątek członków zarządu "jest do wzięcia". Należy pamiętać że do tego majątku będą należały wynagrodzenia płacone przez spółki 2 i 3, dywidenda wypłacana przez spółki 2 i 3 ale także komornik może zlicytować udziały należące do Państwa w spółkach 2 i 3 jeśli ktoś będzie chciał je kupić na licytacji komorniczej. Zagrożenie jest zatem szersze, gdyż można stracić udziały w spółce, która ma nieruchomość a więc także stracić tę nieruchomość.

Odpowiedź nr 2 z dnia 28 czerwca 2019 12:07 Zmodyfikowano dnia: 28 czerwca 2019 12:07 Obejrzało: 382 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.