Spłata zadłużenia partnera.

Pytanie z dnia 21 listopada 2019

Witam
Mam duży problem z długami mojego partnera (nie jesteśmy małżeństwem).Otóż mój partner mieszka u mnie lecz nie jest zameldowany.Posiada długi w dwóch bankach a także komornika,spłaca to różnie (raz zapłaci innym razem nie).Komornik,listy z banków oraz windykatorzy do tej pory przychodzili do miejsca zameldowania mojego partnera czyli mieszkania jego matki gdzie aktualnie nie mieszka.Nie doszła teściowa podała windykatorom i komornikowi mój adres.Teraz listy z banków , windykatorzy i komornicy przychodzą do mnie mimo iż nie wyrażam na to zgody.Dlatego chciałabym się dowiedzieć czy gdy dojdzie do postępowania egzekucyjnego przeciwko mojemu partnerowi to czy komornik bądź windykator ma prawo wejść do mojego domu i zabrać rzeczy nie należące do mojego partnera tylko do mnie mimo że nie jest zameldowany w moim domu tylko u mnie mieszka i nic w moim domu nie należy do niego?? Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie, ponieważ czuję się bezradna i nie na wszystkie rzeczy mam paragony i stosowne dowody świadczące o tym że te przedmioty należą do mnie.Mam jedynie świadków np rodziców.Bardzo proszę o pomoc,nie stać mnie na adwokata . Serdecznie pozdrawiam.

Jeżeli partner mieszka u Pani, to komornik ma prawo podejmować czynności w jego miejscu zamieszkania. Komornik ma prawo zająć rzeczy będące w posiadaniu dłużnika. Jeżeli doszłoby do tego, że zająłby rzeczy należące do Pani, powinna Pani zgłosić to komornikowi w celu umieszczenia zastrzeżenia w protkole zajęcia. Następnie należy wezwać wierzyciela do zwolnienia zajętych rzeczy spod egzekucji pod rygorem wystąpienia z powództwem o zwolnienie rzeczy spod egzekucji. Na wytoczenie powództwa ma Pani miesiąc od chwili powzięcia informacji o zajęciu.

Odpowiedź nr 1 z dnia 22 listopada 2019 19:12 Zmodyfikowano dnia: 22 listopada 2019 19:12 Obejrzało: 217 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Witam, z praktyki wygląda to tak, że komornik może zająć rzeczy w miejscu zamieszkania dłużnika, lecz wówczas należy wyjaśnić, iż przedmioty nie należą do dłużnika, najlepiej przedstawić dowody ich zakupu (paragon, faktura). W sytuacja zajęcia rzeczy przez komornika przysługuje powództwo o zwolnienie zajętej rzeczy spod egzekucji (powództwo interwencyjne). Z uszanowaniem.

Odpowiedź nr 2 z dnia 24 listopada 2019 18:45 Zmodyfikowano dnia: 24 listopada 2019 18:45 Obejrzało: 203 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.