Pytanie z dnia 10 czerwca 2020

Sp. z o.o. zajmuje się dystrybucją profesjonalnych urządzeń czyszczących w Polsce. Spółka posiada oddział w Poznaniu (wydzierżawiony grunt z magazynem, zatrudnieni pracownicy, biuro sprzedaży). W celu zwiększenia ekspansji na rynek wielkopolski, zarząd spółki zdecydował się na podjęcie współpracy z poznańskimi handlowcami, mającymi doświadczenie na rynku urządzeń AGD. Zarząd zdecydował o utworzeniu nowej spółki X sp. z o.o., w której 60% udziałów w kapitale zakładowym objął X Sp. z o.o., a 40% - ww. handlowcy. W zarządzie są poznaniacy, prokurentem jest prezes zarządu XSp. z o.o. Obecnie planowana jest cesja umowy dzierżawy nieruchomości w Poznaniu na nową spółkę, tak by mogła przejąć magazyn począwszy od dnia 1 lipca 2020 r. Na początku nowa spółka większość towaru będzie kupować u spółki-matki, ponieważ sama nie będzie w stanie wynegocjować bezpośrednio u producentów tak dobrych warunków transakcji zakupu towarów, z jakich korzysta spółka-matka. Towary kupowane od spółki-matki będą wysyłane bezpośrednio do klientów z magazynu producenta (tzw. dropshipping). Niekiedy jednak towary należące do spółki-matki będą też magazynowane w Poznaniu jeszcze zanim zostaną sprzedane finalnym klientom spółki-córki (będą tam składowane na podstawie prognozowanego zapotrzebowania u spółki-córki, tak aby klienci spółki-córki mogli natychmiast otrzymać zamówiony towar).
X sp. z o.o. w 2018 r. przebudował (dostosował do nowego sposobu wykorzystywania) budynek magazynu i począwszy od lipca 2018 r. amortyzuje wydatki związane z przebudową jako inwestycję w obcym środku trwałym (wartość netto inwestycji 50.000 zł, stawka amortyzacji 10%). Odliczył też VAT (11.500 zł). Właściciel nieruchomości nie godzi się na zwrot nakładów, ponieważ umowa była zawarta w 2016 r. na czas określony 8 lat, godzi się jednak na cesję umowy na nową spółkę i dalsze jej wykonywanie na dotychczasowych warunkach. Zarząd wobec tego zadaje pytania:
1. Jakie są skutki podatkowe cesji umowy dzierżawy?
2. Czy X sp. z o.o. może przekazać nowej spółce nieruchomość bez żadnego wynagrodzenia z tytułu zwrotu nakładów? A może powinna? A może nie może?
3. Czy X Poznań sp. z o.o. powinien pobierać od X sp. z o.o. wynagrodzenie za korzystanie z magazynu w Poznaniu?

To pytania do podatkowca, ale jeśli chodzi o ad. 2 i ad. 3 to wynagrodzenie byłoby wskazane, bo inaczej może być naliczony podatek dochodowy od nieodpłatnego świadczenia.

Odpowiedź nr 1 z dnia 15 czerwca 2020 23:32 Zmodyfikowano dnia: 15 czerwca 2020 23:32 Obejrzało: 416 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.