Pytanie z dnia 01 września 2016

Serdecznie witam . Rozwiodłam się z mężem w 2002 r. Potem zeszliśmy się . Do tej pory tworzymy już szczęśliwą rodzinę , ale w dalszym ciagu jesteśmy po rozwodzie. Zasądzono mi alimenty na dzieci , z których zrezygnowałam w 2004r. Czy zadłużenie męża z tytułu pobranych przeze mnie alimentów uległo już przedawnieniu i czy może w związku z tym założyć firmę . Ewa.

Szanowna Pani, należałoby wyjaśnić, co rozumie Pani przez rezygnację z alimentów? Czy zostało wszczęte stosowne postępowanie sądowe w tej sprawie, czy po prostu umówiła się Pani z mężem, że nie musi płacić, ponieważ zeszliście się? Co rozumie Pani przez zadłużenie męża z tytułu pobranych alimentów? Jeśli zapłacił je w terminie, to trudno mówić o zadłużeniu.

Odpowiedź nr 1 z dnia 1 września 2016 15:35 Obejrzało: 151 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowna Pani, w każdym wyroku rozwodowym Sąd ma obowiązek orzec o alimentach na rzecz małoletnich. Z uwagi, iż dziecko pozostało przy Pani, Sąd zasądził alimenty od Pani męża. Obowiązek alimentacyjny obejmuje dostarczanie środków utrzymania, a także potrzeby środków wychowania. Sam fakt, iż alimenty zostały zasądzone nie oznacza, iż powstało zadłużenie. Pani jako przedstawiciel ustawowy dzieci jest dysponentem wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego w celu wyegzekwowania należności alimentacyjnych na rzecz swoich dzieci, jeśli mąż nie zapłacił. Niemniej nie jest Pani (prawnie) uprawniona do „ rezygnacji z alimentów…”, ponieważ to jest świadczenie dla dzieci. Ponieważ Państwo wrócili do siebie i tworzą szczęśliwą rodzinę i „zakładamy”, że każdego dnia Pani mąż przyczynia się do zaspokajania potrzeb dzieci. Nie ma żadnych przeszkód, aby mąż założył firmę. Natomiast odnosząc się do terminu przedawnienia, to co do zasady świadczenia alimentacyjne - zgodnie z 137 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przedawniają się po upływie 3 lat od momentu, w którym stały się wymagalne. Jednakże należy pamiętać o art. 121 pkt 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym bieg przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu co do roszczeń, które przysługują dzieciom przeciwko rodzicom - przez czas trwania władzy rodzicielskiej. Oznacza to, że do ukończenia przez dziecko 18 roku życia podlega władzy rodzicielskiej i bieg przedawnienia roszczeń alimentacyjnych w stosunku do ojca biegnie od dnia, w którym dziecko ukończy 18 lat.

Odpowiedź nr 2 z dnia 1 września 2016 19:55 Obejrzało: 147 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.