Pytanie z dnia 25 października 2018

Pytanie w sprawie o rozwód. Aktualnie pracuję w Niemczech jako opiekunka osoby starszej (legalna praca na umowie zlecenia). Kilkanaście dni temu małżonek poinformował mnie, że z sądu przyszło do mnie i do niego wezwanie w sprawie o rozwód (mąż złożył pozew) - przesłał mi skan swojego (nie mojego) wezwania. Ja nie miałam możliwości swojej korespondencji z sądu odebrać. Jak nadmieniłam pracuję w Niemczech jako opiekunka osoby starszej (Pani ma 93 lata, mieszka sama i wymaga całodobowej opieki), nie było możliwości żeby tę Panią samą zostawić i natychmiast wrócić do Polski - firma musiała w trybie awaryjnym znaleźć kogoś na moje miejsce i zgodziła się skrócić mój kontrakt z końcem października (kontrakt obejmował okres do 12.11 br. włącznie). Pytanie 1 - czy wraz z tym wezwaniem sądowym powinnam otrzymać odpis pozwu i mieć możliwość pisemnego ustosunkowania się do niego (to będzie pierwsza rozprawa)? Pytanie 2 - wracam do Polski 31.10 (prawdopodobnie będę wieczorem) później jest weekend a termin sprawy (pierwszej) został wyznaczony na na 06.11 czyli najbliższy wtorek po moim powrocie. Co w związku z tym powinnam zrobić? Nie znam treści pozwu, nie wiem czego się spodziewać na tej sprawie, nie wiem do czego mam się ewentualnie ustosunkować? Czy w związku z tym mogę wnosić o odroczenie sprawy (nie ze swojej winy nie miałam możliwości odebrania sądowej korespondencji i zastanowienia się na linią postępowania, obrony)?
Nadmieniam, że mąż na pewno nie ma żadnych dobrych intencji i z jego strony mogę się spodziewać wszystkiego co najgorsze. Będę wdzięczna za odpowiedź.

Dzień dobry, na pewno przyszedł do Pani odpis pozwu wraz ze zobowiązaniem do złożenia odpowiedzi na pozew w terminie najprawdopodobniej 14 dni i powołania wniosków dowodowych pod rygorem pominięcia w przypadku złożenia ich w późniejszym terminie. Jeśli pismo zostało skierowane na Państwa adres domowy, gdzie mieszkała Pani z mężem, to proszę na rozprawie powiedzieć, że nie zostało do Pani skutecznie doręczone pismo i wnieść o odroczenie rozprawy i ponowne doręczenie pisma na prawidłowy adres. Art. 138 KPC § 1. Jeżeli doręczający nie zastanie adresata w mieszkaniu, może doręczyć pismo sądowe dorosłemu domownikowi, a gdyby go nie było - administracji domu, dozorcy domu lub sołtysowi, jeżeli osoby te nie są przeciwnikami adresata w sprawie i podjęły się oddania mu pisma. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska

Odpowiedź nr 1 z dnia 25 października 2018 14:52 Zmodyfikowano dnia: 25 października 2018 14:52 Obejrzało: 191 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Wraz z zawiadomieniem dla pozwanego zawsze przychodzi odpis pozwu z wyznaczeniem terminu na wniesienie odpowiedzi na pozew (nie krótszy niż 14 dni). Na rozprawie może Pani zawnioskować o odroczenie, jednak trzeba mieć na uwadze, że przychylenie się do takiego wniosku to decyzja sędziego, a nie wymóg wynikający z przepisów. W Pani przypadku też będzie obowiązek ustanowienia pełnomocnika w celu doręczania mu poczty z sądu, ponieważ stałe miejsce zamieszkania ma Pani za granicą.

Odpowiedź nr 2 z dnia 25 października 2018 16:21 Zmodyfikowano dnia: 25 października 2018 16:21 Obejrzało: 191 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.