Pozew o zniesławienie,nękanie,

Pytanie z dnia 27 listopada 2018

Witam serdecznie. Mam problem z byłą znajomą.
Dostałam pracę za granicą i musiałam wyjechać do pracy i musiałam zostawić dziecko pod opieką ojca dziecka.
Była znajoma nasiała na mnie plotek wyssanych z palca m.in : że uciekłam z innym facetem , skłóciła mnie z rodziną , założyła mi konto na jakiejś seks fotce ( dowiedziałam się od kolegi że mam tam konto ) , nie wiem także skąd miała mój numer telefonu ale pisała mi że jestem chora na HIV ( a prawda jest zupełnie inna ) że jak mnie spotka to mnie pobije i zrobi mi krzywdę .
Co mogę w takiej sytuacji zrobić ? Czy sprawa w sądzie o zniesławienie może być wygrana przeze mnie ?
Czy mam iść na policję zgłosić zniesławienie ?
Z góry dziękuję za odpowiedzi

Dzień dobry, może Pani skierować prywatny akt oskarżenia w sprawie przestępstwa zniesławienia/zniewagi lub wytoczyć powództwo z tytułu naruszenia dóbr osobistych. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska

Odpowiedź nr 1 z dnia 28 listopada 2018 11:36 Zmodyfikowano dnia: 28 listopada 2018 11:36 Obejrzało: 395 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Są dwie opcje: droga karnoprawna-rozważenie przestępstwa zniewagi/zniesławienia. Dobrze by było zabezpieczyć dowody - zrobić screeny fałszywych kont, opisów Pani rzekomej choroby, gróźb itd. Wówczas trzeba udać się na policję. Opcja druga, to droga cywilnoprawna - pozew o naruszenie dóbr osobistych. Zgodnie z art. 23 kodeksu cywilnego: Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. Art. 24 k.c.: § 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. § 2. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych. § 3. Przepisy powyższe nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w innych przepisach, w szczególności w prawie autorskim oraz w prawie wynalazczym.

Odpowiedź nr 2 z dnia 29 listopada 2018 10:25 Zmodyfikowano dnia: 29 listopada 2018 10:25 Obejrzało: 389 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.