podział majątku wspólnego konkubentów

Pytanie z dnia 17 lipca 2019

Żyję w związku nieformalnym ponad 10 lat. Mieszkanie, w którym mieszkamy jest własnością mojego partnera. Mamy wspólne dziecko(10cio letni syn) , a oprócz tego partner ma dorosłą córkę, z poprzedniego związku, z którą nie ma żadnego kontaktu.
W razie jego śmierci kto będzie miał prawo do mieszkania w domu, w którym mieszkamy?
Z góry dziękuję za odpowiedź

Dzień dobry. W razie śmierci partnera spadkobiercami będzie Pani i dwoje dzieci, każdy w części po 1/3. Nie ma znaczenia brak kontaktu z drugim dzieckiem. Partner natomiast może sporządzić testament i uczynić spadkobiercą Panią i/lub wspólne dziecko. Istnieje możliwość wydziedziczenia drugiego dziecka w testamencie: 1) jeżeli wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego; 2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci; 3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych. Przyczyna wydziedziczenia powinna być wskazana wprost w testamencie. Jeżeli nie dojdzie do wydziedziczenia lub drugie dziecko w razie sporu sądowego udowodni, że przyczyna była nieprawdziwa to będzie miało roszczenie o zachowek. Zachowek to połowa tego, co by odziedziczyło bez testamentu czyli w Pani przypadku 1/6 wartości mieszkania.

Odpowiedź nr 1 z dnia 17 lipca 2019 15:14 Zmodyfikowano dnia: 17 lipca 2019 15:14 Obejrzało: 349 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Sz.Pani Po śmierci partnera dom odziedziczą po połowie jego córka i Wasz wspólny syn.Doradzałbym namówienie partnera do sporządzenia testamentu na Pani rzecz. Czy jest Pani zameldowana na stałe w mieszkaniu ? Ponieważ Pani syn stanie się współwłaścicielem mieszkania - zachowa Pani prawo do zamieszkania w nim ale musi się Pani liczyć, że jego córka wystąpi o spłatę lub o przyznanie jej mieszkania na własność za spłatą na rzecz syna. z poważaniem : adw Janusz Sawicki

Odpowiedź nr 2 z dnia 17 lipca 2019 18:01 Zmodyfikowano dnia: 17 lipca 2019 18:01 Obejrzało: 347 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.