Odszkodowanie czy zadośćuczynienie od właściciela psa za pogryzienie.

Pytanie z dnia 23 stycznia

Dzień dobry,

Kilka tygodni temu pogryzł mnie pies. Rana szyta na dłoni, słabo się goiła i ok 3 tygodnie musiałam być na zwolnieniu lekarskim. Nie mogę się dogadać z właścicielem odnośnie zadośćuczynienia. Właściciel był wskazany do sanepidu bo kontrolowali psa, mam korespondencje SMS z której jasno wynika że był to jego pies, przysłał mi książeczkę szczepień w dniu zdarzenia. Czy z takimi dowodami mogę założyć sprawę i dochodzić odszkodowania/zadośćuczynienia w sądzie?

Na podstawie art. 431 § 1 Kodeksu cywilnego właściciel psa co do zasady obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez niego szkody (w tym niemajątkowej). Zgodnie z powyższym, przysługuje Pani zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Mając jednak na uwadze wyżej przytoczony artykuł należy zaznaczyć, że istnieje możliwość uchylenia się od odpowiedzialności przez właściciela psa, jeżeli udowodni on brak swojej winy. Jednakże jeżeli Pani sytuacja majątkowa jest gorsza od sytuacji majątkowej właściciela psa, to zadośćuczynienie przysługuje Pani niezależnie od tego, czy właściciel psa w rzeczywistości ponosi winę za doznaną krzywdę (art. 431 § 2). Pozdrawiam, Kancelaria Prawna Kamila Zielińskiego

Odpowiedź nr 1 z dnia 23 stycznia 2024 17:04 Zmodyfikowano dnia: 23 stycznia 2024 17:04 Obejrzało: 145 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Należy przenalizować treść smsów. Podstawy do zadośćuczynienia jak najbardziej istnieją. W razie chęci uzyskania dalszej pomocy roszę o kontakt. TEL: 512 976 090 e-mail: adwkrycki@gmail.com Pozdrawiam Adw. Bartosz Krycki

Odpowiedź nr 2 z dnia 23 stycznia 2024 20:34 Zmodyfikowano dnia: 23 stycznia 2024 20:34 Obejrzało: 145 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Prawdopodobnie tak, natomiast konieczna byłaby tu szczegółowa analiza tych dowodów. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 3 z dnia 24 stycznia 2024 10:03 Zmodyfikowano dnia: 24 stycznia 2024 10:03 Obejrzało: 142 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.