Niewywiązanie się z umowy przez dewelopera.

Pytanie z dnia 10 grudnia 2019

W niniejszej sprawie mamy do czynienia z niewywiązaniem się przez developera z terminem umowy developerskiej w zakresie wydania lokalu mieszkalnego w posiadanie Nabywcy. Jak stanowi § 5 pkt. 7 przedmiotowej umowy developerskiej „ Strony ustaliły, że w przypadku opóźnienia terminu wydania lokalu Nabywcy poza przypadkami wymienionymi w ust. 5 powyżej 90 dni. Developer zobowiązany jest do zapłaty Nabywcy kary umownej w wysokości odsetek ustawowych za czas zwłoki powyżej 90 dni, liczonych od wartości umowy.”. W niniejszym stanie faktycznym tak wielkie opóźnienie (od 28 lutego 2018 r. - pierwszy dzień po 90-dniowym okresie do 31 lipca 2019 r.) w wykonaniu umowy przez Developera nie wynika z żadnej z przesłanek wymienionych w § 5 pkt 5 wobec czego Nabywca lokalu może żądać od Developera zapłaty kary umownej.
Ponadto na podstawie art. 471 k.c. „Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.” Nabywca może żądać zwrotu kosztów jakie poniósł w związku z przekroczeniem terminu oddania inwestycji. Do kosztów tych można zaliczyć: czynsz najmu mieszkania, opłaty eksploatacyjne, zmiana marży kredytu hipotecznego. Należy jednak przedstawić wszelkie dowody na podparcie powyższych żądań (rachunki, przelewy itp.).

Co do różnicy w powierzchni lokalu mieszkalnego jaka została zapisana w treści umowy developerskiej a rzeczywistą powierzchnią widniejącą w karcie mieszkania/ księga wieczystą to należy wskazać, że jest to niewielka różnica (jak na praktyki developerów) która może wynikać z różnych okoliczności:
Prosze o pomoc napisaniu pozwu ponieważ na wezwania do zapłaty deweloper nie reaguje dostwl dwa pisma z potwierdzeniem odbioru pozdrawiam Marcin

Dzień dobry, dla oceny czy są podstawy do wystąpienia na drogę sądową, konieczne jest zapoznanie się z zawartą z deweloperem umową oraz wszelką korespondencją, jaka była z nim prowadzona i ustalenie dokładnego stanu faktycznego. Z opisu wynika, że prawdopodobnie ktoś te dokumenty analizował, ale żaden profesjonalny pełnomocnik, na podstawie kilku zdań innej osoby, nie może stwierdzić czy roszczenie jest zasadne. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 10 grudnia 2019 15:51 Zmodyfikowano dnia: 10 grudnia 2019 15:51 Obejrzało: 369 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, sprawa wymaga analizy i omówienia. W razie potrzeby proszę o kontakt.

Odpowiedź nr 2 z dnia 11 grudnia 2019 10:22 Zmodyfikowano dnia: 11 grudnia 2019 10:22 Obejrzało: 368 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.