Pytanie z dnia 08 listopada 2018

Mój tata jest po rozwodzie ponad 12 lat. Sąd za sadzil że ja zostałam z tata A moja siostra z mamą gdzie mama się przyznała że moja siostra nie jest córka taty. Teraz siostra jest w rodzinie zastępczej bo mama pila i jej wzięli prawa. PCPR teraz chce od taty alimenty na siostrę. Musi płacić? Jeśli nie jest jego córka ma tylko jego nazwisko. I jak rodzice w sądzie się podzielili nami aby nie płacić alimentow?

Dzień dobry, jeśli ojciec uznał siostrę lub urodziła się ona w trakcie trwania związku małżeńskiego rodziców i nie zaprzeczono jego ojcostwa, musi płacić. Może rozważyć dochodzenie alimentów na Panią od Pani matki. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 9 listopada 2018 10:47 Zmodyfikowano dnia: 9 listopada 2018 10:47 Obejrzało: 157 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Jeśli siostra urodziła się w trakcie trwania związku małżeńskiego Pani rodziców (a tak wynika z opisu) to istnieje domniemanie ojcostwa męża matki, czyli Pani taty. Domniemanie to może zostać obalone w postępowaniu o zaprzeczenie ojcostwa. W tej chwili tata nie może już złożyć takiego pozwu, bowiem upłynął już termin. Tata może jednak złożyć wniosek do prokuratora, aby ten rozważył możliwość wystąpienia z powództwem o zaprzeczenie ojcostwa (dla prokuratora nie ma przewidzianego żadnego terminu na złożenie takiego pozwu). Jeśli domniemanie nie zostanie obalone to tata będzie zobowiązany do płacenia alimentów, bowiem formalnie jest ojcem. Oczywiście konieczne będzie uzyskanie orzeczenia zasądzającego od taty alimenty. Można by spróbować obniżyć kwotę alimentów z uwagi na stan faktyczny, ale sądy kierują się przede wszystkim dobrem małoletnich dzieci, więc nie zawsze udaje się obronić prawa zobowiązanego do płacenia alimentów.

Odpowiedź nr 2 z dnia 9 listopada 2018 15:07 Zmodyfikowano dnia: 9 listopada 2018 15:07 Obejrzało: 155 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.