matka utrudnia kontakty z dzieckiem

Pytanie z dnia 30 maja 2019

Od 2005 roku nie mam żadnego kontaktu z dzieckiem i to nie z mojej winy, tylko wg mnie z wpływu na dziecko przez matkę. Dziecko, też nie kontaktowało się mimo moich prób i nie kontaktuje się ze mną od 2005r. Dziecko ma obecnie 25 lat. W listopadzie 2006r wyjechałem zagranicę. Niedawno dowiedziałem się, że to już dorosłe dziecko zażądało ode mnie przez komornika ( na podstawie jeszcze uzyskanego w 2007r przez jego matkę postanowienia sądu o nadaniu klauzuli wykonalności wyrokowi z grudnia 2006r gdy ja już mieszkałem i przebywałem zagranicą - a ustalającemu płacenie przeze mnie alimentów w wysokości 1000zł ), bym ja od maja 2019 roku miał dalej płacić już temu dorosłemu dziecku alimenty w wysokości 1000zł, oraz dowiedziałem się też że dziecko po tym żądaniu ustanowiło do prowadzenia jego spraw w stosunku do mnie pełnomocnika w osobie radcy prawnego. Ja osobiście ( jak i on ze mną ) nie miałem jeszcze żadnego kontaktu z tym radcą prawnym. Nadmieniam dodatkowo, że ja już w 1998r, gdy dziecko nie miało jeszcze ukończonych nawet 4 lat, a więc nie umiało się jeszcze wówczas podpisywać, ustanowiłem jednostronną moją umową darowizny, darowiznę dla dziecka, w postaci darowizny mojego większościowego pakietu udziałów w sp. z oo. o księgowej wartości aktywów sp. z oo. wynoszących w 1998r 400 tyś. zł. Tę darowiznę daną dziecku przekazałam wówczas w tym 1998r w ustanowiony 1-o osobowy zarząd matce dziecka uchwałami tej sp. z oo.. Mam dowody że matka, będąc tym 1-o osobowym zarządem tej spółki z oo. prowadziła tę spółkę z oo. od tego 1998r, czyli zarządzała tym podarowanym przeze mnie majątkiem dziecka o wartości 400 tyś. zł i dodatkowo posiadanym swoim majątkiem w tej spółce z oo. - aktywami w tej spółce zoo. lecz dużo mniejszej wartości księgowej. Dziecko nigdy nie odrzuciło tej darowizny, nawet jak już było zdolne do czynności prawnych a w tym gdy ukończyło 18 lat, a ja tej darowizny nigdy nie cofnąłem. Dodaję, że w 1999 roku zachorowałem a od 2003r. do początku 2007r (gdy już przebywałem zagranicą ) otrzymywałem z ZUS Renę z częściową tylko niezdolnością do pracy, oraz że zagranicą zachorowałem w 2010 roku i choruję po dzień dzisiejszy. Ta wymieniona przeze mnie darowizna ( nazywana przeze mnie w umowie darowizną alimentacyjną ), będąca w moim rozumieniu majątkiem dziecka, zapewniała w mojej opinii dziecku pokrywanie kosztów jego utrzymania i wychowania przez przeszło 33 lata czyli do ukończenia 37 roku życia.
Moje pytania:
1) Czy ta darowizna z większościowego pakietu udziałów w spółce z oo. o wartości księgowej aktywów tych udziałów wynoszącej 400.000zł (nieruchomości i ruchomości) a dana w 1998 roku mogła i może być dalej traktowana jako majątek dziecka zabezpieczający jego dochody z tego majątku dziecka ( tylko aktywów ) a wystarczające na pokrywanie kosztów jego utrzymania i wychowania i jeżeli tak to na ile lat czyli do ukończenia przez dziecko jakiego wieku ?

2) W jaki pozasądowy sposób mogę ustalić, nie mając żadnych kontaktów z dzieckiem i na odwrót, czy dziecko się uczy lub czy pracuje, oraz czy jego dochody z majątku dziecka, a w tym też ewentualne dochody które mogło i może pozyskiwać z ustanowionej w 1998r darowizny, wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania ?

Dzień dobry, jeśli chodzi o pierwsze pytanie- nie. Jeśli chodzi o pytanie nr 2- może Pan wezwać syna do przedstawienia dowodów pobierania nauki, ale syn nie musi ich przedkładać. Poza tym to wydłuży postępowanie, a tutaj można od razu spróbować złożyć pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, ewentualnie o jego obniżenie wraz z wnioskiem o zabezpieczenie przez zawieszenie egzekucji. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 30 maja 2019 12:10 Zmodyfikowano dnia: 30 maja 2019 12:10 Obejrzało: 181 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.