Pytanie z dnia 04 kwietnia 2023

Dzień dobry, spłacam kredyt hipoteczny (mBank) od 2017 r. oprocentowanie zmienne (6M) rata od początku utrzymywała się na poziomie +/-2500 po ostatnich podwyżkach to 3600 z czego niecałe 400 zł to kapitał (niecałe 11%), jest to absurdalna proporcja. ponadto bank "wymusza" zawarcie aneksu o możliwość stosowania WINOR. Czy skoro nie ma jeszcze regulacji prawnych odnośnie WINOR faktycznie muszę podpisać wysyłane mi, niezrozumiałe aneksy, których de facto nikt w banku sensownie mi nie wytłumaczył bo właśnie nie ma jeszcze przepisów. Pytałam o konsekwencje nie podpisania aneksu dla mnie czy to pozytywne, negatywne, jakie są konsekwencje dla banku i nikt nic nie wiedział[!], niemniej poczułam się przymuszana bo jeśli nagle "zniknie" WIBOR to bank nie będzie miał jak przeliczyć mojego kredytu, swoją drogą czemu ja miałabym się tym martwić, w umowie kredytowej mam WIBOR i świadomie to podpisała i to właśnie mi tłumaczono, a o innym wskaźniku nikt teraz nic sensownego nie wie. Bank spełnia tylko swój obowiązek, który nakłada na niego jakaś dyrektywa UE, ale też nie zna konsekwencji jeśli wszyscy kredytobiorcy nie podpiszą aneksów - czy bank może wypowiedzieć mi umowę kredytu za nie podpisanie aneksu?
Słyszałam, ze można sądzić się z bankiem o zawyżone odsetki, ja nie wiem czy mogę u siebie to zrobić? Potrzebuję fachowej pomocy przy ocenie umowy kredytowej i możliwościach podjęcia negocjacji z bankiem. Gdybym teraz chciała zamrozić ratę zapewne by się zgodzili, ale jakbym to próbowała zrobić w pandemii, kiedy stosunek kapitału do odsetek był dla mnie korzystniejszy zapewne odrzucono by mój wniosek (zapomniałam wówczas o tej możliwości), ale to oznacza, że podczas zaciągania kredytu byłam "oceniana" i wyznaczono mi limit i maksymalną ratę jaką udźwignę, a teraz nikt już nie ocenia czy "udźwignę" kolejne podwyżki rat.
Nie wiem jak walczyć z taką polityką banku i zdecydowanie trudnymi do przyjęcia odsetkami.
Proszę o poradę.

Dzień dobry, r. pr. Maciej Podgórski, Często banki niedostatecznie dobrze i prawidłowo wskazują na ryzyka związane ze zmiennym oprocentowaniem kredytu udzielonego konsumentom, wadliwy bywa sposób ustalania oprocentowania umownego w oparciu o stopę referencyjną WIBOR - dlatego umowę kredytową warto poddać badaniu pod kątem występowania niedozwolonych klauzul. Sam WIBOR to - tzw. wskaźnik referencyjny, ustalany przez spółkę GPW Benchmark S.A., działająca na podstawie zezwolenia udzielonego przez Komisję Nadzoru Finansowego, wpisaną do rejestru administratorów prowadzonego przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA). Mówi się ostatnio dużo o zastąpieniu WIBORu nowym wskaźnikiem - WIRON, który ponoć ma być korzystniejszy, od grudnia 2022 oferta banków poszerzyła się o takie kredyty.

Odpowiedź nr 1 z dnia 6 kwietnia 2023 14:24 Zmodyfikowano dnia: 6 kwietnia 2023 14:24 Obejrzało: 89 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.