Pytanie z dnia 23 września 2015

Dzień dobry,
jestem samotną matką 2,5 letniego chłopca. Biologiczny ojciec dziecka zostawił mnie po 5 latach związku, gdy tylko dowiedział się, że jestem w ciąży. Stanowczo nie chciał dziecka, namawiał do aborcji. Po pół roku po urodzeniu dziecka, zaczął się nim bardziej interesować. Ma z synem jako taki kontakt, 2 dni w tyg po kilka godzin. Płaci alimenty. Jest uznany w urzędzie jako ojciec, syn ma podwójne nazwisko.
Chciałabym relacje z ojcem dziecka uregulować prawnie, tzn. ograniczyć mu prawa rodzicielskie w kwestii miejsca zamieszkania dziecka, leczenia, nauki, nazwiska (chciałabym zmienić na swoje). W tej chwili jestem w nowym związku, planujemy ślub i mieć dzieci i chciałabym, żebyśmy mieli wszyscy jedno nazwisko. Na co mogę liczyć i w jaki sposób to załatwić? Czy mediacje wystarczą, czy konieczna jest sprawa w sądzie? Nie mam nic przeciwko kontaktom syna z biologicznym ojcem.

Witam, jeśli ojciec dziecka de facto nie realizuje swoich praw w sferze władzy rodzicielskiej i jest zainteresowany wyłącznie kontaktami - może Pani pozbawić go władzy (ojciec dziecka może wyrazić na to zgodę przed sądem, nadal będzie miał prawo do kontaktów i obowiązek płacenia alimentów), sporządzając stosowny wniosek do sądu. Pani mąż będzie mógł przysposobić syna i nadać mu własne nazwisko. Jeśli chce Pani jedynie ograniczyć władzę ojcu dziecka - również potrzebny będzie tu wniosek do sądu, a zmianę nazwiska może Pani przeprowadzić przed Urzędem Stanu Cywilnego (za zgodą ojca dziecka). W przypadku chęci zlecenia sporządzenia stosownych pism - zapraszam do Kancelarii. biuro@kancelaria-mpp.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 23 września 2015 14:08 Obejrzało: 502 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.