Droga dojazdowa do nieruchomości.

Pytanie z dnia 04 października 2022

Witam,
W zeszłym roku kupiłem nieruchomość - dom wolnostojący na działce. Właścicielem nieruchomosci był Turek mieszkający w Holandii, posiada on w Polsce dziecko z Polka z która nie ma małżeństwa.
Po czasie okazało się ze kupiona nieruchomość nie ma dostępu do drogi publicznej (jak to było zawarte w akcie ) tylko ma dostęp do drogi prywatnej( właścicielami są mieszkańcy mający nieruchomość przy tej drodze oraz poprzedni właściciel).
Poprzedni właściciel robi problemy żeby teraz przekazać mi ta cześć drogi i od jakiegoś czasu kontakt z nim się urwał. Cała procedurę kupna sprzedaży prowadziło biuro nieruchomosci w zielonej gorze za które usługi zapłaciłem ja oraz poprzedni właściciel.
Jak najszybciej możemy rozwiązać sprawę ? Ta osoba z która były właścicielem ma dziecko za pieniądze ze sprzedaży kupiła w zielonej gorze domek ale niestety tez nie wyraża chęci naprawienia szkody.

Co moge w tej sprawie zrobić ? Czuje ze zostałem oszukany.

Prosze o pomoc,

Marcin

Sz.Panie Proszę napisać czy interesuje Pana stwierdzenie nieważności umowy kupna domu czy też w grę wchodzi odszkodowanie z tytułu braku dostępu do drogi publicznej. z poważaniem : adw Janusz Sawicki

Odpowiedź nr 1 z dnia 5 października 2022 11:57 Zmodyfikowano dnia: 5 października 2022 11:57 Obejrzało: 97 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Najpopularniejszym rozwiązaniem w podobnych sprawach, jeżeli chce Pan zachować nabytą działkę, jest ustanowienie służebności drogi koniecznej (odpłatnej lub nieodpłatnej). Zgodnie bowiem z treścią art. 145 Kodeksu cywilnego, jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna). Przeprowadzenie drogi koniecznej nastąpi z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości niemającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Aby ustanowić służebność drogi koniecznej, może Pan zawrzeć umowę notarialną z właścicielem gruntu sąsiedniego o ustanowienie służebności drogi albo w sytuacji braku porozumienia z sąsiedem, złożyć stosowny wniosek do sądu. Inną rzeczą są roszczenia przeciwko nieuczciwemu sprzedawcy nieruchomości. Aby udzielić odpowiedzi, jakie konkretnie roszczenia przysługują Panu w tej sprawie, konieczne będzie omówienie szczegółowe okoliczności faktycznych. Zapraszam na konsultację on-line.

Odpowiedź nr 2 z dnia 6 października 2022 09:00 Zmodyfikowano dnia: 6 października 2022 09:00 Obejrzało: 93 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.