Pytanie z dnia 06 czerwca 2020

Dotyczy ZUS

Pewna osoba otrzymywała rentę wypadkową i emeryturę, bowiem ma już wiek emerytalny. Wypłaty z ZUS są w stosunku 100% emerytury + 50% renty- wszystko zgodnie z przepisami.
Ta osoba jednak podjęła pracę typu zlecenie co automatycznie zgodnie z prawem, jak się później dowiedziała powoduje zawieszenie wypłaty jednego ze świadczeń. Problem w tym, że ZUS pomimo, iż zakład pracy zgłosił podjęcie pracy tej osoby, nadal wypłacał oba świadczenia przez cały okres pracy tej osoby w stosunku (100% emerytury +50 % renty).
Teraz ZUS upomina się o zwrot całej nienależnie wypłaconej kwoty tj. 50% renty za cały okres trwania pracy typu zlecenie. Osoba ta nie zagłębiła się w przepisy prawne i nie zdawała sobie sprawy z tego, że jedno ze świadczeń zostanie mu zabrane. Gdyby to wiedziała, nie podjęła by pracy bo zwyczajnie to się nie opłacało
Pytanie.
Czy jest przepis prawny, który obliguje ZUS w określonym czasie (powiedzmy miesiąc/dwa od dnia otrzymania informacji o podjęciu pracy przez świadczeniobiorcę) do wstrzymania wypłaty jednego ze świadczeń i poinformowania świadczeniobiorcy o fakcie?
Jeżeli bowiem tak by się stało, to owa osoba skalkulowałaby, że świadczenie pracy się nie opłaca i odpowiednio przerwała by pracę.

Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników


Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.