Czy w postępowaniu cywilnym można przesłuchać (zwolnionego już) pełnomocnika na okoliczność autorstwa treści pism procesowych?

Pytanie z dnia 12 maja 2021

Czy w postępowaniu cywilnym można przesłuchać (zwolnionego już) pełnomocnika na okoliczność autorstwa treści pism procesowych? Były prezes firmy, z którą się sądzę, zeznał właśnie przed sądem, że to NIE ON jest autorem twierdzeń zawartych w pismach pozwanego, mimo że pisma te były składane, gdy był on jeszcze prezesem. Wychodzi więc na to, że to profesjonalni pełnomocnicy "wymyślali" treść tych pism. Czy można ich przesłuchać w tej sprawie, czy też obejmuje ich w tym zakresie tajemnica? A jeśli to drugie, to jak mogę dojść do prawdy?

Sz.Panie Proszę napisać kto podpisywał się pod tymi pismami - prezes czy też były pełnomocnik. Jeżeli pełnomocnik to nie ma potrzeby weryfikacji tego faktu, a jeżeli prezes, który zaprzecza treści pism - wówczas dowód z opinii grafologa na okoliczność autentyczności podpisu prezesa. Pisma podpisane przez pełnomocnika w tym przyznanie określonych faktów mają znaczenie procesowe choćby prezes zaprzeczał tym faktom. Czy ma Pan w sprawie pełnomocnika ( adwokata , radcę prawnego ) Jeżeli nie to czy rozważał Pan ustanowienie pełnomocnika ? z poważaniem : adw Janusz Sawicki janusz.sawicki@adwokatura.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 13 maja 2021 15:22 Zmodyfikowano dnia: 13 maja 2021 15:22 Obejrzało: 576 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowny Panie, skoro pełnomocnik podpisał pisma to trzeba domniemywać, ze to on jest autorem pisma. Zatem prezesa mówi prawdę, że to nie on jest pisał. Natomiast ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. Skoro zatem w pismach były podniesione pewne twierdzenia to powinien być przełożony dowód na ich poparcie. Oczywiście zawsze można przeprowadzić dowód przeciwny (o ile w ogóle się da). Zatem jeśli pan się nie zgadza z jakimiś twierdzeniami i dowodami na ich poparcie (o ile zostały przedłożóne) to może Pan zaprzeczyć tym twierdzeniom i przedstawić dowód przeciwny. Z wyrazami szacunku, Adrian Sylwanoiwcz. Dziękuję za pozytywną opinię.

Odpowiedź nr 2 z dnia 14 maja 2021 17:22 Zmodyfikowano dnia: 14 maja 2021 17:22 Obejrzało: 569 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.