Czy taka umowa jest ważna?

Pytanie z dnia 01 sierpnia 2020

W 2017 roku rodzice męża dokonali wpłaty na wspólne konto małżonków przelewu pieniężnego w wysokości 50 tys zł (tytułem przelew od taty, przelew od mamy) za te pieniądze w tym samym tygodniu małżonkowie zakupili mieszkanie i w akcie notarialnym są współwłaścicielami. Pieniądze nie zostały zgłoszone do urzędu skarbowego z powodu mylnej interpretacji że wystarczy podatek od zakupu nieruchomości. W marcu 2019 mąż zostawił żonę i złożył pozew rozwodowy. We wrześniu 2019 mąż złożył zawiadomienie do urzędu skarbowego, że w 2017 została dokonana darowizna wyłącznie dla meza, rodzice podpisali fikcyjna umowę darowizny utworzona z datą wczesniejsza dopiero w momencie rozwodu. Czy taka umowa jest ważna pomimo, że data jej zawarcia jest sfałszowana? Jak do tego rodzaju działań ustosunkowuje się sąd?

Dzień dobry, wszystko zależy od tego czy żona będzie w stanie wykazać, że darowizna była jednak do majątku wspólnego. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 3 sierpnia 2020 08:21 Zmodyfikowano dnia: 3 sierpnia 2020 08:21 Obejrzało: 128 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Opisane czynności mają na celu wykazanie, że nabycie mieszkania nastąpiło z majątku osobistego małżonka (darowizny od jego rodziców). Wniosek o podział majątku już został złożony? W toku postępowania będzie koniecznym wykazanie składając stosowne wnioski dowodowe, że umowa jest antydatowana. Istotna jest również chronologia zdarzeń. Zapraszam do kontaktu.

Odpowiedź nr 2 z dnia 3 sierpnia 2020 16:09 Zmodyfikowano dnia: 3 sierpnia 2020 16:09 Obejrzało: 124 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.