Czy można cofnąć darowiznę przekazaną mężowi?

Pytanie z dnia 29 lipca

Witam, czy mogę i w jaki sposób cofnąć darowiznę przekazana mężowi? Dodam, że teraz już jesteśmy po rozwodzie.

Dzień dobry, może Pani odwołać darowiznę z uwagi na rażącą niewdzięczność.

Odpowiedź nr 1 z dnia 29 lipca 2022 10:24 Zmodyfikowano dnia: 29 lipca 2022 10:24 Obejrzało: 19 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Sz.Pani Proszę napisac kiedy została dokonana darowizna,czego dotyczyła i kiedy Państwo uzyskali rozwód ( data prawmocności wyroku ) z poważaniem : adw Janusz Sawicki janusz.sawicki@adwokatura.pl

Odpowiedź nr 2 z dnia 29 lipca 2022 10:26 Zmodyfikowano dnia: 29 lipca 2022 10:26 Obejrzało: 19 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry, tak, możliwość taka istnieje, np. ze względu na rażącą niewdzięczność obdarowanego (art. 898 § 1 k.c.). Darowizna nie może być jednak odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego (art. 899 § 3 k.c.). Odwołanie darowizny następuje przez oświadczenie złożone obdarowanemu na piśmie. Z poważaniem r.pr. Michał Mikołajczak, tel.: 692 326 880, e-mail: michal.mikolajczak@mm-kancelaria.com, www.mm-kancelaria.com

Odpowiedź nr 3 z dnia 29 lipca 2022 10:30 Zmodyfikowano dnia: 29 lipca 2022 10:30 Obejrzało: 19 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry. Odwołanie darowizny jest możliwe tylko w sytuacji wystąpienia tzw. rażącej niewdzięczności po stronie obdarowanego. W orzecznictwie uznaje się, że rażąca niewdzięczność ma miejsce tylko w sytuacji zachowania obdarowanego nacechowanego szczególną wrogością wobec darczyńcy (np. przestępstwo na szkodę darczyńcy albo brak pomocy w ciężkiej chorobie itp.). Zwyczajne, a nawet poważne konflikty pomiędzy stronami umowy nie będą miały charakteru rażącego. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 4 z dnia 29 lipca 2022 19:48 Zmodyfikowano dnia: 29 lipca 2022 19:48 Obejrzało: 15 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.