Skutki prawne umorzenia postępowania upadłościowego

Co oznacza umorzenie postępowania upadłościowego i jakie są jego skutki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w tym artykule.

Umorzenie postępowania upadłościowego

Z dniem uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu postępowania upadłościowego upadły odzyskuje prawo zarządzania swoim majątkiem (art. 364 ust. 1 p.u.). Od tego momentu może on swobodnie z niego korzystać i rozporządzać jego składnikami.

W związku z powyższym syndyk zobowiązany jest wydać mu niezwłocznie cały jego majątek, księgi, korespondencję oraz dokumenty . W razie potrzeby można zwrócić się do sędziego-komisarza o wydanie postanowienia nakazującego przymusowe odebranie majątku syndykowi. Takie postanowienie jest podstawą egzekucji bez nadawania mu klauzuli wykonalności (art. 364 ust. 2 p.u.).

Zobacz: Kancelarie Prawa gospodarczego

Nieodebranie majątku przez upadłego w danym terminie

Jeżeli upadły nie odbierze swojego majątku w terminie wyznaczonym przez syndyka, to ryzykuje jego likwidację. W takim bowiem przypadku sąd zarządza likwidację majątku upadłego, określając sposób jej przeprowadzenia (art. 366 ust. 1 p.u.).

Przy czym jeżeli przeprowadzenie likwidacji w sposób określony postanowieniem okaże się niemożliwe lub nadmiernie utrudnione, likwidacja może odbyć się na koszt upadłego przez przekazanie majątku na cele dobroczynne lub w inny sposób.

Nieodebranie przez upadłego ksiąg, korespondencji lub dokumentów

  1. W razie nieodebrania przez upadłego ksiąg, korespondencji lub dokumentów syndyk pokrywa koszty przechowania ksiąg, korespondencji lub dokumentów z funduszy masy upadłości, jeżeli posiada płynne środki pozwalające na pokrycie tych kosztów.
  2. W przypadku braku płynnych środków syndyk dokonuje za zgodą sądu likwidacji majątku w celu pokrycia kosztów ich przechowania (art. 365 ust. 2 p.u.).
  3. Syndyk może również wstrzymać wydanie upadłemu majątku potrzebnego na pokrycie kosztów przechowania ksiąg, korespondencji lub dokumentów do czasu ich odebrania przez upadłego (art. 365 ust. 1 p.u.).
  4. W przypadku braku majątku potrzebnego na pokrycie kosztów przechowania ksiąg, korespondencji lub dokumentów sąd zasądza od upadłego na rzecz przechowawcy koszty przechowania.

Umorzenie postępowania upadłościowego – skutki

Postanowienie o umorzeniu postępowania upadłościowego stanowi podstawę wykreślenia wpisu z postępowania upadłościowego z księgi wieczystej .

Umorzenie postępowania upadłościowego skutkuje umorzeniem wszystkich wszczętych przez syndyka procesów o uznanie za bezskuteczną czynności dokonanej przez upadłego ze szkodą dla wierzycieli . Wzajemne roszczenia o zwrot kosztów w takich procesach wygasają (art. 367 ust. 1 p.u.). W innych zaś postępowaniach cywilnych, w których brał udział syndyk, na jego miejsce wchodzi upadły (art. 367 ust. 2 p.u.).

W przypadku umorzenia postępowania upadłościowego w mocy pozostają wszelkie zmiany stosunków prawnych, które nastąpiły w związku z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej . Poza przypadkami wyraźnie wskazanym w przepisach wiążą one zarówno upadłego, jak i drugą stronę (art. 372 ust. 1 p.u.).

Ponadto należy mieć na uwadze, że umorzenie postępowania z innych przyczyn niż na wniosek upadłego będzie stanowić przez okres 10 lat jedną ze względnych przesłanek negatywnych ogłoszenia upadłości konsumenckiej (art. 4914 ust. 2 p. 1 p.u.). Oznacza to, że wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w powyższym okresie zostanie przez sąd oddalony, chyba że za ponownym wszczęciem postępowania upadłościowego będą przemawiać względy słuszności lub względy humanitarne.