Ryzykowny najem pomieszczeń na automaty do gry po 1 kwietnia 2017 r.

Czy można przegrać na automatach nie zaczynając na nich gry? Już za dwa tygodnie prawdopodobieństwo takiej porażki znacząco wzrośnie.  1 kwietnia 2017 r. wchodzi bowiem w życie zmiana ustawy o grach hazardowych . Nowelizacja ta rozszerza krąg podmiotów podlegającym karom pieniężnym na posiadaczy samoistnych oraz posiadaczy zależnych lokali, w których znajdują się niezarejestrowane automaty do gier, a w których prowadzona jest działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa. Niezależnie zatem od faktu, czy zajmujemy lokal jako posiadacz zależny (np. na podstawie umowy najmu, czy użyczenia) czy też prowadzimy w nim działalność bez takiego tytułu, jako posiadacz samoistny, a udostępniliśmy część powierzchni lokalu w celu zainstalowania w nich automatów do gry, podlegać będziemy karze na takich samych zasadach, jak osoba, która organizuje gry na automatach bez wymaganej koncesji, zezwolenia lub zgłoszenia . Wysokość takiej kary ustawodawca określa na 100 000 zł od każdego automatu . Warto przy tym podkreślić, iż nowe przepisy znajdą zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy w danym lokalu zostaną ujawnione automaty działające z naruszeniem przepisów prawa.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy, wprowadzenie sankcji dla posiadaczy lokali  podyktowane jest licznymi przypadkami czerpania przez nich korzyści finansowych z urządzanych w nich gier na automatach.  

Próby obciążenia posiadaczy lokali odpowiedzialnością za prowadzenie w nich nielegalnej działalności hazardowej nie są nowe. Wiosną 2015 r. stronie Służby Celnej opublikowano komunikat następującej treści :

" Służba Celna apeluje do wynajmujących swoje lokale dla osób urządzających lub prowadzących gry na automatach wbrew przepisom ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, aby wypowiedzieli umowy najmu w trybie natychmiastowym ze względu na prowadzenie tej działalności niezgodnie z Ustawą o grach hazardowych. W przeciwnym wypadku, w sytuacji kontroli dokonywanej przez Służbę Celną wynajmujący z mocy prawa znajdzie się w gronie osób uznanych za organizatorów gier na automatach i zostanie obciążony karą administracyjną w wysokości 12.000 zł od jednego automatu .".

O ile w dotychczasowym stanie prawnym, obciążenie karą administracyjną posiadacza lokalu nie było łatwe, jako że trudno było przypisać im odpowiedzialności za organizację gier na automatach, to znowelizowana ustawa da organom celnym prosty instrument umożliwiający karanie w oderwaniu od faktu, czy posiadacz lokalu ma cokolwiek wspólnego z organizacją gier hazardowych , czy nie. Ustawodawca założył bowiem, iż osoby te często czerpią korzyści finansowe z gier na automatach, zatem należy włączyć je w krąg osób podlegającym sankcjom. Wydaje się, iż w ten sposób próbuje wymusić, by umowy na podstawie których udostępnia się powierzchnie lokali na potrzeby wstawienia do nich automatów, zostały wypowiedziane i tym samym, ograniczyć skalę całego zjawiska.

Od 1 kwietnia 2017 r. osoby czy podmioty wynajmujące lokale na potrzeby ustawiania w nich automatów do gry staną przed nie lada dylematem. Z jednej strony, przy założeniu, że automaty działają legalnie, nie powinni niczego się obawiać. Z drugiej zaś, ograniczone możliwości kontroli legalności działania tych urządzeń, mogą budzić niechęć do tej prostej i atrakcyjnej formy zarobkowania.

Piotr Dobrowolski - radca prawny