Przed nami ważny wyrok TSUE w sprawach kredytów

Czy można zawiesić spłatę raty na czas postępowania sądowego przeciwko bankowi? To pytanie, na które w czwartek 15 czerwca br. odpowie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Jest to instytucja sądownicza Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, która zapewnia jednolitą wykładnię i przestrzeganie prawa UE we wszystkich krajach członkowskich. TSUE rozstrzyga też spory prawne między rządami krajów Unii a jej instytucjami, a także między osobami fizycznymi lub przedsiębiorstwami a instytucjami UE.

Sprawa, która trafiła do TSUE (sygn akt C-520/21), dotyczy polskiego konsumenta, który zaciągnął kredyt hipoteczny w walucie obcej w jednym z banków. Konsument twierdzi, że umowa kredytowa zawiera nieuczciwe warunki i domaga się ich unieważnienia lub zmiany. Bank nie zgadza się z tym i utrzymuje, że umowa jest zgodna z prawem. Konsument zwrócił się więc do sądu krajowego, który z kolei zwrócił się do TSUE o wyjaśnienie, czy prawo UE dopuszcza możliwość zawieszenia spłaty raty na czas postępowania sądowego.

Jest to ważne pytanie, ponieważ dotyczy sytuacji wielu konsumentów w Polsce i innych krajach UE, którzy zaciągnęli kredyty w walutach obcych i teraz mają problemy ze spłatą ze względu na niekorzystne zmiany kursów walut. Zawieszenie spłaty raty mogłoby im dać czas na dochodzenie swoich praw przed sądem i uniknięcie niewypłacalności lub egzekucji komorniczej.

TSUE ma więc do podjęcia ważną decyzję, która może mieć znaczący wpływ na sytuację finansową i prawną wielu konsumentów w UE. Jak orzeknie TSUE? Czy uzna, że prawo UE daje możliwość zawieszenia spłaty raty na czas postępowania sądowego? Czy uzna, że taka możliwość nie istnieje lub jest ograniczona? A może uzna, że to sprawa należąca do kompetencji sądów krajowych? Dowiemy się tego w czwartek 15 czerwca br.

W końcówce ubiegłego roku szerokim echem odbiła się także sprawa orzeczenia o zabezpieczeniu wydanego przez katowicki sąd, zgodnie z którym kredytobiorcy mogli spłacać kredyt "bez WIBORU"  - które to orzeczenie już na poczatku 2023 r. zostało jednak uchylone w II instancji, w wyniku rozpoznania zażalenia złożonego przez prawników Banku. Podobnie zakończyła się sprawa orzeczenia Sądu Rejonowego w Zwoleniu (uchylone przez Sąd Okręgowy w Radomiu).  Więcej szczęścia mieli natomiast konsumenci-kredytobiorcy w Krakowie, gdzie Sąd Okręgowy udzielił im zabezpieczenia na czas rozpoznawania sprawy, a orzeczenie pozostało w mocy.

Wspomniany wyrok TSUE może zatem wywrzeć znaczący wpływ na orzecznictwo krajowych sądów - nie tylko w sprawach tzw. frankowiczów, ale również tych dotyczących kredytów złotówkowych, przy spłacie których zastosowanie ma wskaźnik WIBOR.