Odszkodowanie za wypadek na hulajnodze

Hulajnogi już na stałe zagościły na ulicach i chodnikach polskich miast. Te najszybsze osiągają prędkość nawet do 40 km/h i więcej. Dochodzi więc do coraz większej liczby wypadków. Poszkodowani, którzy doznali obrażeń ciała w związku z wypadkiem na hulajnodze, mogą uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie za wypadek na hulajnodze.

Odszkodowanie dla poszkodowanego wskutek potrącenia przez hulajnogę

Z doniesień medialnych wynika, że do polskich szpitali codziennie trafia co najmniej kilka, bądź nawet kilkanaście osób poszkodowanych w wyniku urazu związanego z jazdą na hulajnodze elektrycznej. W pierwszej kolejności należy zadać pytanie, kto będzie odpowiedzialny za wypadek na hulajnodze? Przede wszystkim sprawca. ]

Jadący hulajnogami w odróżnieniu od posiadaczy samochodów nie muszą mieć obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zdarza się jednak coraz częściej, że posiadają prywatne, dobrowolne ubezpieczenie OC. Zazwyczaj jest ono dodawane wraz z ubezpieczeniem mieszkania, albo jako dodatek do ubezpieczenia OC pojazdu. Odpowiedzialność za zdarzenie ponosi więc także ubezpieczyciel.

Zwykle w ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym suma ubezpieczenia wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest to więc często kwota wystarczająca na zaspokojenie roszczeń poszkodowanych.

Niemniej nawet w przypadku braku ubezpieczenia OC warto wystosować roszczenia wyłącznie względem sprawcy wypadku. Co istotne, odpowiada on na zasadzie ryzyka. To oznacza, że niemal nie może się uwolnić od odpowiedzialności za zdarzenie. Oprócz sprawcy wypadku i ubezpieczyciela sprawcy wypadku rozważyć należy także złożenie roszczeń przeciwko firmie zarządzającej hulajnogami.

Odszkodowanie dla kierującego hulajnogą

Co natomiast w przypadku, gdy urazu dostanie kierujący hulajnogą? W takiej sytuacji wiele zależy od tego, co się wydarzyło. Jeżeli przyczyną wypadku jest wyłącznie zachowanie kierującego, np. w przypadku rażącego przekroczenia przez niego prędkości, to szanse na uzyskanie odszkodowania są minimalne.

Co innego w sytuacji, gdy przyczyną wypadku jest dziura w chodniku, bądź ścieżce rowerowej, którą porusza się hulajnoga. Albo też gdy krawężnik jest zbyt wysoki, a studzienka za mocno wystaje.

W takiej sytuacji istnieje możliwość zgłoszenia roszczeń do zarządcy chodnika, bądź drogi. Kierujący też może więc uzyskać odszkodowanie za wypadek na hulajnodze.

Poszkodowany może uzyskać zadośćuczynienie pieniężne , a także odszkodowanie za koszty leczenia , utraconych dochodów i inne świadczenia.

Piotr Stosio

Radca Prawny

---------------

Tekst pochodzi z mojego bloga zadoscuczynienie.com

---------------

www.warszawskakancelaria.com

tel. 604 183 261