Kiedy warto założyć spółkę z o.o.?

Duży biznes.

Po pierwsze, kiedy mówimy o dużym biznesie, w którym jest duże ryzyko. Kiedy prowadzimy działalność gospodarczą, która zatrudnia wielu pracowników, kiedy prowadzimy działalność gospodarczą, która jest na narażona na ryzyka związane właśnie z tym przedmiotem działalności gospodarczej, na przykład roboty budowlane, gdzie może się wydarzyć, wypadek pracowniczy, gdzie zgłaszane później są ewentualnie roszczenia co do tego, że są jakieś wady. Tutaj trzeba się zastanowić, jakie my mamy ryzyko, bo jeżeli tych ryzyk jest dużo, wówczas nie warto brać na siebie tych ryzyk, tylko pomyśleć od razu o tym, żeby założyć spółkę i te ryzyka osadzić w tej spółce, zabezpieczając swój majątek osobisty.

Wysokie dochody.

Kiedy jeszcze warto? Kiedy nasze dochody, nasze przychody z działalności gospodarczej mogą być wysokie, mogą przekraczać milion złotych. Wówczas faktycznie celem uniknięcia podatku solidarnościowego w celu optymalizacji wyboru innych form opodatkowania. W ramach spółki z o.o. warto pomyśleć i przeanalizować sobie, która opcja będzie najbardziej opłacalna. Można oczywiście już w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej ją przekształcić albo zamknąć działalność i założyć spółkę. Nie ma obowiązku od początku podejmowania decyzji, czy to będzie jednoosobowa działalność gospodarcza, czy to będzie spółka. Pamiętajcie, że zawsze macie czas na zmianę.

Wspólnicy.

Kolejnym ważnym aspektem założenia spółki z o.o. i takim argumentem przemawiającym za tym, aby wybrać właśnie spółkę to jest sytuacja, w której macie wspólników. Jest kilka osób, które chciałyby właśnie na temat spółki porozmawiać, chciałyby zainwestować swoje środki. Chciałyby wspólnie rozwinąć dany biznes, przedsiębiorstwo mają projekt, koncept jak to ma wyglądać, mają klientów, pomysły na klientów, pomysły na produkty i chcą to zrobić wspólnie. Wówczas spółka będzie dobrym rozwiązaniem.

Kapitał od inwestorów.

Spółka jest też istotna w momencie, kiedy planujecie pozyskać kapitał od inwestorów na dalszy rozwój działalności. Jeżeli od początku uwzględnione jest to, że jest możliwa sprzedaż udziałów, że jest możliwość pozyskania kapitału i rozwoju danej spółki, wówczas tylko i wyłącznie spółka jest rozwiązaniem, ponieważ w jednoosobowej działalności gospodarczej nie będzie możliwości, żeby w taki sposób poprzez partycypację w udziałach w spółce kapitał mógł być wniesiony przez inwestorów. Z perspektywy inwestorów lepszym rozwiązaniem jest spółka, ponieważ oni mogą mieć większy wpływ na to, co się w niej dzieje. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nigdy nie będą mieli żadnych udziałów i nie są wówczas tak chętni do tego, aby inwestować.

Sprzedaż lub sukcesja.

Kolejnym elementem, który moim zdaniem ma duże znaczenie, jeżeli chodzi o wybór pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą a spółką z o.o., to jest to, czy planujecie tą spółkę w przyszłości sprzedać. Zdecydowanie łatwiej będzie sprzedać spółkę poprzez zbycie chociażby udziałów niż sprzedać jednoosobową działalność gospodarczą.

Co ważne, należy wziąć pod uwagę również to, czy chcecie spółkę przekazać na przykład spadkobiercom, czy chcecie przekazać swoim potomkom, jeżeli jest taka wola, żeby to przedsiębiorstwo było kontynuowane, przeniesione za życia, czy po śmierci na kogokolwiek innego? Wówczas spółka również będzie lepszym rozwiązaniem, ponieważ będzie można łatwo zadbać o tą kontynuację. Nie będzie również sytuacji, w której w przypadku śmierci jednoosobowego przedsiębiorcy tak naprawdę firma umiera. Mamy oczywiście zarząd sukcesyjny. Możemy tutaj przez jakiś czas kontynuować działalność, ale ostatecznie sam przedsiębiorca nie istnieje. W związku z tym ta działalność również przestaje w pewnym momencie istnieć. Nie ma takiej sytuacji w przypadku spółki z o.o. Tam, nawet jeżeli jeden ze wspólników umrze no to wówczas do spółki wstępują albo spadkobiercy, albo są inne rozwiązania na to, żeby te udziały przejąć. W każdym razie, ta spółka istnieje, ona nie ma blokady w tym, aby dalej funkcjonować, aby dalej prowadzić firmę. I to jest szczególnie ważne.

Jeżeli mamy faktycznie duży biznes, wielu pracowników, wiele umów w toku, bo taki paraliż w firmie może skończyć się dużą odpowiedzialnością dużymi karami, jeżeli nie będą wykonywane zobowiązania, więc spółka tutaj jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Podsumowując, zakładanie spółki z o.o. na samym początku biznesu może być ryzykowne i kosztowne. Rozważcie dokładnie swoje cele, sytuacje finansową, zastanówcie się jakie są wasze potrzeby, zanim podejmiecie ostateczną decyzję.