Co dzieje się z majątkiem dłużnika po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej ?

Konsument może starać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej jeżeli nie jest w stanie spłacać swoich wymagalnych zobowiązań. Postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest wszczynane na wniosek konsumenta. Postępowanie to- o ile są spełnione określone przez prawo przesłanki- kończy się wydaniem postanowienia o ogłoszenia upadłości. Następnie, dla upadłego zostaje wyznaczony syndyk. Co w takiej sytuacji dzieje się z majątkiem osoby, która ogłosiła upadłość konsumencką ?

Masa upadłości.

Z chwilą ogłoszenia upadłości cały dotychczasowy majątek konsumenta staje się tzw. „masą upadłości”. Zasada ta dotyczy zarówno majątku ruchomego jak i nieruchomości dłużnika. Co przy tym istotne masa upadłościowa staje się przedmiotem zarządu przez syndyka, który jest realizowany w jednym celu- zaspokojeniu roszczeń wierzycieli.

Co jest wolne od zajęcia ?

Podkreślić należy, iż nie wszystkie składniki majątkowe upadłego podlegają zajęciu. Istnieją pewne wyjątki, które są wolne od zajęcia. Do rzeczy wolnych od zajęcia należą m.in.:

  • mienie niezbędne do prowadzenia działalności zarobkowej upadłego konsumenta, jeśli jest ona wykonywana w sposób zorganizowany,
  • środki niezbędne do pokrycia kosztów utrzymania upadłego konsumenta i jego rodziny na okres 6 miesięcy,
  • rzeczy, które są własnością innych osób, na przykład w ramach umowy o dożywocie,
  • emerytury, renty i inne świadczenia z zakresu ubezpieczeń społecznych- maksymalnie 25% świadczenia,
  • mienie i prawa związane z praktykowaniem wolnych zawodów, np. adwokat, lekarz, notariusz.

Co należy do obowiązków syndyka ?

W trakcie postępowania upadłościowego konsument nie ma możliwości zarządzania swoim majątkiem. Uprawnienia w tym zakresie posiada jedynie syndyk.

Syndyk w toku postępowania upadłościowego jest odpowiedzialny za zarządzanie mieniem dłużnika i jego rozporządzaniem, w tym poprzez przeprowadzenie jego sprzedaży, o ile jest to konieczne do zaspokojenia dłużników.

Upadły konsument ma jednak obowiązek współpracy z syndykiem i dostarczenia wszystkich niezbędnych dokumentów i informacji dotyczących swojej sytuacji finansowej oraz majątku.

Upadłość konsumencka w Bielsku-Białej.

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani zasięgnięciem porady prawnej w sprawie dotyczącej upadłości konsumenckiej lub też chcielibyście Państwo powierzyć prowadzenie takiej sprawy w Bielsku-Białej lub okolicy zapraszam do kontaktu przez moją stronę internetową . Zapraszam również do zapoznania się z innymi wpisami na moim blogu . W celu zapoznania się z warunkami finansowymi prowadzenia sprawy zapraszam do zakładki cennik .

Autorem niniejszego wpisu jest adwokat Wojciech Nowak prowadzący kancelarię adwokacką w Bielsku-Białej .