Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego.

Pytanie z dnia 15 grudnia 2019

Dzień dobry,
Proszę o informacje odnośnie kredytu hipotecznego. Kredyt został zaciągnięty w 2007 roku i został spłacony przed czasem w 2012 r ? Czy należy mi się zwrot części prowizji za udzielenie kredytu. Kredyt był na 19 lat a spłacony wyciągu 5 lat

Nie należy się chyba że taka możliwość wynika z umowy kredytowej. Możliwość żądania zwrotu prowizji w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego pojawiła się dopiero 22.07.2017 r. tj. z dniem wejścia w życie ustawy o kredycie hipotecznym. Dokładniej mówi o tym art. 39 tej ustawy. Ustawa ta ma zastosowanie tylko do kredytów zaciągniętych i spłaconych po 22.07,2017 r. Natomiast temat zwrotu prowizji w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu o którym aktualnie głośno dotyczy art. 49 ustawy z 2011 r. o kredycie konsumenckim. W tym szkopuł, że kredyt zabezpieczony hipotecznie nie jest kredytem konsumenckim i ten przepis jak i wyrok TSUE z dnia 11 września 2019 roku w sprawie C 383/18 nie ma zastosowania do kredytów hipotecznych.

Odpowiedź nr 1 z dnia 17 grudnia 2019 08:53 Zmodyfikowano dnia: 17 grudnia 2019 08:53 Obejrzało: 147 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.