Zwrot kaucji po ustaniu umowy najmu.

Pytanie z dnia 20 kwietnia 2023

Mieszkanie było wynajmowane ok. 2,5 roku, początkowo z koleżanką, która później wyprowadziła się do chłopaka.
Właściciel był bardzo wyrozumiały i niekonfliktowy, na początku sam mówił że mieszkanie nie jest w stanie idealnym dlatego też nie został sporządzony protokół przy wprowadzeniu.
Około rok przed końcem mojej umowy właściciel zmarł o czym dowiedziałam się po trzech miesiącach i mieszkanie zostało przejęte w spadku przez jego syna i jakąś kobietę. W tym czasie cały czas co miesiąc płaciłam przelewem należną kwotę za wynajem.
Nowi wynajmujący przygotowali wstępny draft umowy najmu na tych samych warunkach jednak z dużą ilością literówek i brakiem informacji korespondencyjnych do jednego z nich, nowa umowa nigdy nie została podpisana przez ciągły brak czasu nowych wynajmujących.
Przyszedł czas wyprowadzki, nie został sporządzony żaden protokół i powiedziano mi tylko , że wynajmujący czekają tylko na rozliczenie prądu z licznika i media z administracją, chłopak akurat pomagał mi wtedy przy wyprowadzce, więc jest tego świadkiem.
Prawie dwa miesiące po opuszczeniu lokalu zaczęłam się upominać o zwrot kaucji lub jakieś aktualizacje, wynajmujący nagle oznajmili, że mieszkanie jest w okropnym stanie (czego nie zakomunikowali przy oddaniu lokalu ani przez ostatnie dwa miesiące) i że potrącą mi dodatkowe koszty za sprzątanie "i inne". Nie dostałam żadnych rachunków poza prądem a wynajmujący zaczęli ignorować moje próby kontaktu. Czy w takim wypadku powinnam wysłać wezwanie o zwrot i kierować się na sprawę sądową? Czy wynajmujący mają prawo doliczyć mi dodatkowe koszty o których wcześniej nie było mowy, prawie dwa miesiące po wyprowadzce?
Zdjęć lokalu przy wprowadzeniu niestety nie zrobiłyśmy, a jedynym świadkiem stanu lokalu na dzień wprowadzenia jest moja koleżanka, z którą się wprowadzałyśmy.
Bardzo zależy mi na zwrocie kaucji ponieważ nie jest to dla mnie jakaś mała kwota, którą mogę odpuścić.

Dzień dobry, to wynajmujący musi udowodnić podstawy do zatrzymania kaucji. Proponuję wysłać oficjalne wezwanie do zapłaty, a następnie rozważyć złożenie pozwu do sądu. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 kwietnia 2023 12:31 Zmodyfikowano dnia: 20 kwietnia 2023 12:31 Obejrzało: 94 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Może Pani żądać zwrotu kaucji. Jeśli nie sporządzono protokołu odbiorczego i nie było zastrzeżeń przy zdaniu lokalu, to nie ma podstawy do żadnych roszczeń. Te ewidentnie pojawiły się z chwilą żądania rozliczenia kaucji.

Odpowiedź nr 2 z dnia 22 kwietnia 2023 02:05 Zmodyfikowano dnia: 22 kwietnia 2023 02:05 Obejrzało: 91 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.