zrzeczenie sie spadku,spadek

Pytanie z dnia 10 grudnia 2018

witam serdecznie. chciałabym sie dowiedzieć czy wraz z mamą mozemy zrzec sie spadku po moim bracie (ma duze długi) jeszcze za jego życia. jeżeli jest taka możliwość to brat musi byc z nami u notariusza. czy musiałybysmy podac wszystkie jego dane oraz dane jego żony i syna. Żona brata ma tez dwójke dzieci z pierwszego małżenstwa ale nie wiem czy je brat zaadoptował.
Pozdrawiam
Marzena

Istnieje taka możliwość. W tym celu zawiera się umowę o zrzeczenie się dziedziczenia która może być zawarta pomiędzy potencjalnym spadkobiercą z kręgu spadkobierców ustawowych a spadkodawcą za jego życia. Umowa taka musi być sporządza w formie aktu notarialnego. Brat nie musi być osobiście u notariusza ale wówczas musi go reprezentować pełnomocnik - pełnomocnictwo do podpisania takiej umowy brat musiałby również udzielić w formie aktu notarialnego. Do sporządzenia takiej umowy nie są potrzebne dane brata żony i syna.

Odpowiedź nr 1 z dnia 11 grudnia 2018 11:58:39 Zmodyfikowano dnia: 11 grudnia 2018 11:58:39 Obejrzało: 61 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Szanowna Pani, może Pani z przyszłym spadkobiercą zawrzeć umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia. Zgodnie z z treścią art. 1048 k.c. Spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Zgodnie z kolei z treścią art. 1049 k.c. Zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również zstępnych zrzekającego się, chyba że umówiono się inaczej.Zrzekający się oraz jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia, zostają wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku. W razie pytań zapraszam do kontaktu 600 365 228

Odpowiedź nr 2 z dnia 11 grudnia 2018 12:14:34 Zmodyfikowano dnia: 11 grudnia 2018 12:14:34 Obejrzało: 59 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.