Zmiana zeznań w sprawie wypadku drogowego.

Pytanie z dnia 25 listopada 2020

Witam. Mieliśmy wypadek pół roku temu. Kierował znajomy był wypity, po zderzeniu się samochodów zbiegł z miejsca zdarzenia. Wszyscy uczestnicy zostali przetransportowanni na komisariat, następnie na dołek, po przetransportowaniu spowrotem na komendę skladalismy zeznania. Zeznalem kto był kierowcą tak jak i pasażerowie. Sęk w tym że pogrozylem znajomego zeznanianiem że był pod wpływem jak kierował. Teraz mam być ponownie przesłuchiwany i moje pytanie brzmi, czy mogę zmienić zeznanie że jednak nie kierował po pijanemu bez konsekwencji matactwa w sprawie ? Jak to uzasadnić lub czy mogę odmówić składania zeznań bez konsekwencji

Świadek ma obowiązek mówienia prawdy. Za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy grozi teraz do 8 lat więzienia. Może Pan odmówić składania zeznań jeśli podejrzany jest dla Pana osobą bliską albo może Pan odmówić odpowiedzi na poszczególne pytania w sytuacji, w której odpowiedź naraziłaby Pana lub osobę bliską na odpowiedzialność karną bądź hańbę.

Odpowiedź nr 1 z dnia 26 listopada 2020 09:06 Zmodyfikowano dnia: 26 listopada 2020 09:06 Obejrzało: 353 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Jeśli "znajomy" nie jest Pana rodziną (a właściwie - osobą najbliższą w rozumieniu art. 115 par. 11 kodeksu karnego), nie może Pan odmówić składania zeznań ani odpowiedzi na zadawane Panu pytania. Ryzykuje Pan odpowiedzialnością za składanie fałszywych zeznań (art. 233 par. 1 kodeksu karnego), za które grozi kara pozbawienia wolności, nawet do 8 lat.

Odpowiedź nr 2 z dnia 26 listopada 2020 10:10 Zmodyfikowano dnia: 26 listopada 2020 10:10 Obejrzało: 353 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.