Pytanie z dnia 06 czerwca 2022

Zmarł nasz pracownik. Zgłosiła się jego matka, która z nim mieszkała, z prośbą o przygotowanie kompletu dokumentów niezbędnych do ubiegania się o rentę rodzinną oraz o wypłatę odprawy pośmiertnej. Matka pracownika złożyła wniosek, w którym podaje, że zmarły syn przed śmiercią przyczyniał się do jej utrzymania i prowadzili wspólne gospodarstwo domowe oraz w dniu jego śmierci miała ukończone 50 lat. W dokumentach podaje również, że nie jest jedyną osobą uprawnioną do odprawy. Pracownik pozostawił jedno dziecko, które ma 15 lat i się uczy. Pracownik nie miał żony. Pytania brzmią:
Czy matka może uzyskać prawo do tych świadczeń? Jeżeli tak to czy: Czy matce pracownika należy również wypłacić zaległe wynagrodzenie i ekwiwalent za urlop czy tylko to o co wnioskowała w piśmie? Czy córce należy wypłacić ½ odprawy pośmiertnej i ½ wynagrodzenie i ekwiwalentu.
Jak zgodnie z prawem i RODO ustalić czy matce coś się należy? Czy można żądać zaświadczeń o wysokości dochodów i pokwitowań, że zmarły przekazywał matce pieniądze, czy poczekać na decyzję ZUS o przyznaniu renty a córce wypłacić ½ wynagrodzenie i odprawy a w przypadku odmowy przez ZUS dopłacić resztę wynagrodzenia i ekwiwalentu?

Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników


Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.