zakup nieruchomości,akt notarialny

Pytanie z dnia 09 kwietnia 2019

Witam,

Mam następujący problem.

Zaleźliśmy mieszkanie, które planujemy kupić korzystając z kredytu hipotecznego. Mieszkanie jest dwupoziome:

-- 1 piętro standardowe - 2 pokoje, kuchnia, łazienka, przedpokój z wejściem do mieszkania - pełna własność z KW,

-- 2 piętro to poddasze użytkowe, do którego wchodzi się schodami z jednego z pokoi na 1 piętrze - poddasze to składa się z jednego pokoju, bez odrębnego wyjścia na klatkę schodową - jest to lokal mieszkalny z oddzielną KW i jest spółdzielczo-własnościowe.

Obecni właściciele zakupili to mieszkanie za gotówkę, więc bez zbędnych problemów. Jest jeden wspólny akt notarialny na oba lokale.

Problem pojawia się u nas, przy zakupie finansowanym z kredytu hipotecznego.

Agencja nieruchomości, przez którą będziemy kupować to mieszkanie udzieliła nam informacji, iż banki widzą problem z udzieleniem kredytu na dwa lokale, zwłaszcza że oba mają inną własność.

Stąd też padł pomysł od agenta, abyśmy poddasze zakupili za gotówkę, a na 1 piętro wzięli kredyt. Oznacza to dwie umowy, dwie opłaty i prawdopodobnie dwa akty notarialne.

Z kolei jeden z rzeczoznawców oznajmił nam, że on może wycenić tylko całość - jedna łączna wartość dla obu pięter. Twierdzi, że nie może uznać tych lokali jako zupełnie dwa odrębne, gdyż poddasze nie posiada kuchni, łazienki, oddzielnego wejścia, itp.

Wtedy też padł pomysł od rzeczoznawcy, aby spisać tylko jedną umowę przedwstępną, a w banku rozwiązać sprawę poprzez hipotekę łączną - założoną na oba lokale i wziąć kredyt na pełną kwotę - sumę za 1 piętro + poddasze.W jednym z banków powiedzieli, że nie widzą w tym problemu - z kolei agent nieruchomościowy dziwi się, że bank przystał na taki pomysł.

W tym też momencie mamy dwie różne wersje i zgłupieliśmy tak mocno, że nie wiemy co z tym fantem zrobić.

Chcielibyśmy zakupić to mieszkanie, ale boimy się konsekwencji, np. przy chęci sprzedania tego mieszkania w przyszłości.

Chcemy też aby wszystko odbyło się czysto pod względem prawnym.

Serdecznie proszę o jakąś poradę.

W odpowiedzi na pytanie informuję, że przedstawiona przez rzeczoznawcę propozycja jest w pełni uzasadniona i logiczna ze względu na funkcjonalność obu lokali. Biorąc pod uwagę formalne ich rozdzielenie na co wskazuje istnienie dwóch ksiąg wieczystych i dwóch form własności (prawo własności oraz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu) zabezpieczeniem wierzytelności banku formalnie będzie jedna hipoteka łączna ustanowiona na dwóch nieruchomościach. W mojej ocenie jest to jedyne słuszne rozwiązanie. W przyszłości w przypadku sprzedaży przez Państwo mieszkania odbędzie się ono w ten sam sposób. Istnieje jeszcze możliwość przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo własności i połączenia obu nieruchomości i prowadzenia jednej KW i sprzedaż mieszkania w całości jako jednego lokalu. W celu udzielenia kompleksowej odpowiedzi na wszystkie Pana pytania związane z prawem bankowym oraz prawnym aspektem zakupu nieruchomości zapraszam do kontaktu, chętnie pomogę, pozdrawiam radca prawny Tomasz Wojciechowski Kancelaria Radcy Prawnego Błażeja Winklera, ul. Dobrzyckiego 17, 61-692 Poznań, tel. +48 506 109 353, e-mail: wojciechowski@winklerkancelaria.pl.

Odpowiedź nr 1 z dnia 10 kwietnia 2019 13:45 Zmodyfikowano dnia: 10 kwietnia 2019 13:45 Obejrzało: 211 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.