Wyrok w sprawie o podwyższenie alimentów.

Pytanie z dnia 07 sierpnia

Dzień dobry,

Chciałabym Państwa zapytać czy sąd I instancji może uchylić swój własny wyrok lub swoje własne uzasadnienie wyroku.
Chodzi o sprawę o wyższe alimenty. Pytam o to, ponieważ niedawno wydano wyrok w takiej sprawie dla mojego dziecka, jest to wyrok średnio korzystny dla nas i jako przedstawicielka ustawowa chcę złożyć apelację, jednak na razie sąd mi nie przysyła pocztą tradycyjną wyroku z uzasadnieniem mimo, że złożyłam o to wniosek w terminie a wyrok wydany był na posiedzeniu niejawnym.
Uzasadnienie wyroku znam z portalu, gdyż pozwany ojciec reprezentowany jest przez adwokata i temu adwokatowi sąd doręcza pisma przez portal, które ja oczywiście też widzę.

W ostatnich dniach napisałam kilka e-maili do tego sądu I instancji, w których opisałam szczegółowo dlaczego to uzasadnienie i sam wyrok są niesprawiedliwe dla nas (są naprawdę niesprawiedliwe a ustalenia sądu nie są zgodne ze stanem faktycznym i z moimi pismami) i że proszę ponownie o doręczenie wyroku z uzasadnieniem pocztą. W tych mailach dodałam też kilka nowych załączników na mocniejsze poparcie moich twierdzeń z pism, które złożyłam w toku postępowania.
Spodziewałam się, że po tych mailach sąd szybko wyśle mi to uzasadnienie wyroku pocztą tradycyjną, tym bardziej, że to uzasadnienie w portalu jest już od miesiąca, ale zamiast wysłania mi, sąd... pierwszy raz potraktował moje mail'e jako pismo złożone w biurze podawczym (widzę taką informację w portalu mimo, że żadnego pisma ostatnio nie składałam oprócz tych maili a mój wniosek o uzasadnienie wyroku został zarejestrowany w portalu informacyjnym już dużo wcześniej).

Zatem wydaje mi się, że sędzia czyta te moje mail'a dokładnie teraz i być może analizuje cały materiał dowodowy jeszcze raz - tego nie wiem, jednak: czy możliwe jest wg prawa, że sędzia I instancji w sprawie o alimenty dla dziecka uchyla swój własny wyrok i/ lub swoje własne uzasadnienie wyroku?
Będę wdzięczna za odpowiedź.

Dzień dobry, nie. Wyrok może być zmieniony przez sąd rozpoznający apelację. Jeśli wniosek o uzasadnienie złożyła Pani mailem, to jest on bezskuteczny. Wniosek należało bowiem złożyć na piśmie. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 8 sierpnia 2022 12:03 Zmodyfikowano dnia: 8 sierpnia 2022 12:03 Obejrzało: 39 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry, nie, sędzia nie będzie rozpatrywała Pani maili i załączników w sposób merytoryczny, nie uchyli swojego wyroku. Te maile są jedynie drukowane i przedkładane sędzi prowadzącej dotychczasowo postępowanie, aby dokonała określonych czynności związanych z doręczeniem Pani uzasadnienia. Pełnomocnik strony przeciwnej dostaje je szybciej, ponieważ za pośrednictwem PI zawsze będzie szybciej. Jeśli złożyła Pani wniosek o uzasadnienie w sposób właściwy to pozostaje cierpliwie czekać na doręczenie uzasadnienia pocztą. Doręczanie korespondencji tradycyjną drogą pocztową stronie występującej w sprawie bez pełnomocnika jest zasadą. Póki co, sąd dokonał już analizy dowodów przez Panią przedłożonych w toku postępowania przed Sądem I instancji i wydał wyrok, więc nie będzie nic teraz analizował. Adw. Elżbieta Walczak, www.walczaklegal.com, tel. 662 069 190

Odpowiedź nr 2 z dnia 8 sierpnia 2022 13:46 Zmodyfikowano dnia: 8 sierpnia 2022 13:46 Obejrzało: 38 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.