Wyrok w sprawie o podwyższenie alimentów.

Pytanie z dnia 07 sierpnia 2022

Dzień dobry,

Chciałabym Państwa zapytać czy sąd I instancji może uchylić swój własny wyrok lub swoje własne uzasadnienie wyroku.
Chodzi o sprawę o wyższe alimenty. Pytam o to, ponieważ niedawno wydano wyrok w takiej sprawie dla mojego dziecka, jest to wyrok średnio korzystny dla nas i jako przedstawicielka ustawowa chcę złożyć apelację, jednak na razie sąd mi nie przysyła pocztą tradycyjną wyroku z uzasadnieniem mimo, że złożyłam o to wniosek w terminie a wyrok wydany był na posiedzeniu niejawnym.
Uzasadnienie wyroku znam z portalu, gdyż pozwany ojciec reprezentowany jest przez adwokata i temu adwokatowi sąd doręcza pisma przez portal, które ja oczywiście też widzę.

W ostatnich dniach napisałam kilka e-maili do tego sądu I instancji, w których opisałam szczegółowo dlaczego to uzasadnienie i sam wyrok są niesprawiedliwe dla nas (są naprawdę niesprawiedliwe a ustalenia sądu nie są zgodne ze stanem faktycznym i z moimi pismami) i że proszę ponownie o doręczenie wyroku z uzasadnieniem pocztą. W tych mailach dodałam też kilka nowych załączników na mocniejsze poparcie moich twierdzeń z pism, które złożyłam w toku postępowania.
Spodziewałam się, że po tych mailach sąd szybko wyśle mi to uzasadnienie wyroku pocztą tradycyjną, tym bardziej, że to uzasadnienie w portalu jest już od miesiąca, ale zamiast wysłania mi, sąd... pierwszy raz potraktował moje mail'e jako pismo złożone w biurze podawczym (widzę taką informację w portalu mimo, że żadnego pisma ostatnio nie składałam oprócz tych maili a mój wniosek o uzasadnienie wyroku został zarejestrowany w portalu informacyjnym już dużo wcześniej).

Zatem wydaje mi się, że sędzia czyta te moje mail'a dokładnie teraz i być może analizuje cały materiał dowodowy jeszcze raz - tego nie wiem, jednak: czy możliwe jest wg prawa, że sędzia I instancji w sprawie o alimenty dla dziecka uchyla swój własny wyrok i/ lub swoje własne uzasadnienie wyroku?
Będę wdzięczna za odpowiedź.

Dzień dobry, nie. Wyrok może być zmieniony przez sąd rozpoznający apelację. Jeśli wniosek o uzasadnienie złożyła Pani mailem, to jest on bezskuteczny. Wniosek należało bowiem złożyć na piśmie. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 8 sierpnia 2022 12:03 Zmodyfikowano dnia: 8 sierpnia 2022 12:03 Obejrzało: 206 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, nie, sędzia nie będzie rozpatrywała Pani maili i załączników w sposób merytoryczny, nie uchyli swojego wyroku. Te maile są jedynie drukowane i przedkładane sędzi prowadzącej dotychczasowo postępowanie, aby dokonała określonych czynności związanych z doręczeniem Pani uzasadnienia. Pełnomocnik strony przeciwnej dostaje je szybciej, ponieważ za pośrednictwem PI zawsze będzie szybciej. Jeśli złożyła Pani wniosek o uzasadnienie w sposób właściwy to pozostaje cierpliwie czekać na doręczenie uzasadnienia pocztą. Doręczanie korespondencji tradycyjną drogą pocztową stronie występującej w sprawie bez pełnomocnika jest zasadą. Póki co, sąd dokonał już analizy dowodów przez Panią przedłożonych w toku postępowania przed Sądem I instancji i wydał wyrok, więc nie będzie nic teraz analizował. Adw. Elżbieta Walczak, www.walczaklegal.com, tel. 662 069 190

Odpowiedź nr 2 z dnia 8 sierpnia 2022 13:46 Zmodyfikowano dnia: 8 sierpnia 2022 13:46 Obejrzało: 205 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.