Wypowiedzenie umowy o pracę.

Pytanie z dnia 25 marca 2021

Dzień dobry dziś dostałam wypowiedzenie z pracy bez żadnego okresu wypowiedzenia gdzie umowę miałam na czas nie określony. Głównym powodem według mojego derektora było to że jakiś czas temu miałam wymiana słów że swoją współ pracownica i ona poszła na skargę to było w ubiegły czwartek w formie kary zostałam przeniesiona na inną zmianę ale niestety dziś dostałam wypowiedzenie żebym podpisała za porozumieniem stron ponieważ w tym dniu mój partner wyraził mojej współ pracownicy co myśli i znów trafiłam do derektora ale już niestety kazał mi podpisać umowę że odchodzę za porozumieniem stron a w najgorszym przypadku powiedział że da mi akt52 czy zostałam legalnie zwolniona?

Szanowna Pani, pracodawca nie ma prawa "wymuszać" na Pani rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem. Ten szczególny tryb zakończenia umowy ze swego założenia zakłada dobrowolność jego przyjęcia przez strony oraz uzyskania "porozumienia" co do zasad zakończenia stosunku pracy. Umowy na czas nieokreślony przewidują określone okresy wypowiedzenia, które kształtują się następująco: przy zatrudnieniu poniżej 6 miesięcy - 2 tygodnie, przy zatrudnieniu powyżej 6 miesięcy - 1 miesiąc, przy zatrudnieniu co najmniej 3 lata - 3 miesiące. Z uwagi na fakt, iż jest Pani chroniona przepisami prawa pracy nie rekomenduję podpisywania porozumienia, jeżeli nie stanowi ono wyniku Pani rzeczywistych uzgodnień z pracodawcą oraz ma Pani generalne wątpliwości co do zasadności rozwiązania stosunku pracy. Zalecałbym co najmniej pełnoprawną konsultację z prawnikiem przed podejmowaniem jakichkolwiek wiążących dla Pani decyzji. Niestety w przypadku, w którym podpisze Pani porozumienie, niezależnie od przyczyn takiego działania, ochrona Pani interesów pracowniczych może być znacząco utrudniona. Rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia na podstawie art. 52 k.p. (tzw. zwolnienie dyscyplinarne) stanowi szczególny rodzaj zakończenia stosunku pracy. Wymaga ona od pracodawcy spełnienia szeregu czynności formalno - prawnych. Podstawowym warunkiem jest wskazanie przyczyny rozwiązania pracy oraz forma pisemna. Jeżeli nie zgadza się Pani ze wskazaną podstawą zwolnienia oraz podaną przez pracodawcę przyczyną przysługuje Pani prawo odwołania do Sądu pracy w terminie 21 dni od dnia wręczenia wypowiedzenia. W przypadku wniesienia odwołania Sąd zbada sprawę i rozstrzygnie o ewentualnej zgodności lub bezprawności działania pracodawca a także może przywrócić Panią do pracy lub zasądzić odpowiednią sumę pieniężną.

Odpowiedź nr 1 z dnia 26 marca 2021 10:45 Zmodyfikowano dnia: 26 marca 2021 10:45 Obejrzało: 164 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron wymaga woli obu stron, które zgodnie ustalają, kiedy dany stosunek pracy ma ustać. W takiej sytuacji pracownik nie może odwołać się do sądu pracy. Od rozwiązania umowy za wypowiedzeniem lub bez okresu wypowiedzenia, przysługuje Pani prawo odwołania do sądu pracy, żądania przywrócenia do pracy lub odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę (jeśli faktycznie rozwiązanie było niezgodne z prawem).

Odpowiedź nr 2 z dnia 26 marca 2021 11:27 Zmodyfikowano dnia: 26 marca 2021 11:27 Obejrzało: 164 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. W opisanej sytuacji nie powinna Pani podpisywać wypowiedzenia umowy o pracę za porozumieniem stron. W takiej sytuacji traci Pani uprawnienie do szeregu roszczeń, które mogłaby Pani mieć gdyby umowa została rozwiązana przez pracodawcę (w tym zgodne z prawem jest rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia). W opisanej sytuacji rozwiązanie umowy poprzez zwolnienie dyscyplinarne byłoby bardzo mało prawdopodobne. Pracodawca naraziłby się na przegraną sprawę w sądzie. Jeżeli już podpisała Pani umowę za porozumieniem stron to pozostaje Pani próbować uchylić się od skutków oświadczenia o wypowiedzeniu umowy ze względu na błąd oświadczenia woli np. groźbę, podstęp czy też wprowadzenie Pani w błąd. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-563-996

Odpowiedź nr 3 z dnia 26 marca 2021 15:53 Zmodyfikowano dnia: 26 marca 2021 15:53 Obejrzało: 163 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.