Wycinka drzew.

Pytanie z dnia 31 maja

Czy mogę sam obciąć część drzewek ozdobnych zwalonych od sąsiada na moją stronę i przerzucić na jego stronę kiedy wezwałem go listownie do uporządkowania terenu a on sprawę zignorował?

Dzień dobry, Zgodnie z art. 150 KC właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu; jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia.Właściciel drzewa lub krzewu, których korzenie, gałęzie i owoce zostały usunięte przez właściciela nieruchomości, w granicach której się znalazły, nie ma co do zasady roszczeń. Należy przyjąć, że właściciel nieruchomości objętej ingerencją nabywa własność bezekwiwalentnie, a więc nie ma obowiązku zwrotu właścicielowi nieruchomości wyjściowej wartości pozyskanego drewna, owoców. Pozdrawiam

Odpowiedź nr 1 z dnia 1 czerwca 2021 13:25 Zmodyfikowano dnia: 1 czerwca 2021 13:25 Obejrzało: 20 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Sz.P Tak w takim wypadku może Pan usunąć część zwisających na Pana posesję gałęzi , może Pan też przerzucić ścięte gałęzie na posesję sąsiada - skoro zignorował Pana list. z poważaniem : adw Janusz Sawicki

Odpowiedź nr 2 z dnia 1 czerwca 2021 13:39 Zmodyfikowano dnia: 1 czerwca 2021 13:39 Obejrzało: 19 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.