wspólnota mieszkaniowa,pożyczka na remont,zgoda lokatorów

Pytanie z dnia 18 czerwca 2019

Wspólnota mieszkaniowa ustaliła zaciąg pożyczki na remont kamienicy(zabytek)Wykonano plan remontu,postarano sie o kredyt itp.Wspólnota 4 rodziny.Jedna z pań lokatorek (włascicielka ) nie chce podpisać zgody na podwyzszenie opłaty za m2.Doliczanej po remoncie do czynszu.Blokuje decyzję o remoncie.Czy wiązaca decyzja reszty wspólnoty ma moc wykonawczą?Decyzje podejmowane sa na zebraniach wspólnot i tej pani nigdy tam nie ma.

W odpowiedzi na pytanie informuję, że zasadą wynikającą z ustawy o własności lokali jest, że uchwały wspólnoty zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos. Ponadto w razie braku zgody wymaganej większości właścicieli lokali zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono, może żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich właścicieli. W celu udzielenia kompleksowej odpowiedzi na pytanie konieczne jest przeanalizowanie szczegółowego stanu faktycznego i prawnego. Zapraszam do kontaktu, chętnie pomogę. Pozdrawiam radca prawny Tomasz Wojciechowski Kancelaria Radcy Prawnego Błażeja Winklera, ul. Dobrzyckiego 17, 61-692 Poznań, tel. +48 506 109 353, e-mail: wojciechowski@winklerkancelaria.pl.

Odpowiedź nr 1 z dnia 19 czerwca 2019 23:36 Zmodyfikowano dnia: 19 czerwca 2019 23:36 Obejrzało: 347 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Witam. Zgodnie z Kodeksem cywilnym: Art. 199. [Rozporządzenie rzeczą wspólną] Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli. Natomiast wedle ustawy o własności lokali: Art. 19. [Mała wspólnota mieszkaniowa] Jeżeli liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych, należących nadal do dotychczasowego właściciela, nie jest większa niż siedem, do zarządu nieruchomością wspólną mają odpowiednie zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności. Nie rozumiem tylko, czy ta pani wyraziła zgodę na remont, ale nie na podniesienie opłaty, czy w ogóle nie zgadza się na prace, ale wtedy jak bank przyznał kredyt? W każdym razie podwyżka opłat wydaje się być czynnością przekraczającą zwykły zarząd. Pozdrawiam

Odpowiedź nr 2 z dnia 22 czerwca 2019 00:57 Zmodyfikowano dnia: 22 czerwca 2019 00:57 Obejrzało: 339 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.