Pytanie z dnia 05 września 2018

Właścicielem firmy jest osoba fizyczna. W firmie nie ma dyrektora czy też pełnomocnika. Jest główny księgowy i pracownicy księgowości. Właściciel posiada wystawione na siebie kody do dokonywania płatności w banku ( droga elektroniczną ), które udostępnia pracownikowi księgowości i który to w ten sposób realizuje wszelkie płatności firmowe. Jeden z pracowników księgowości posiada też wystawione na siebie kody do dokonywania płatności w banku.

Kto byłby uprawniony do dokonywania płatności firmowych w przypadku gdyby właściciel nie był zdolny do podejmowania jakichkolwiek czynności w firmie na skutek np ciężkiej choroby i pobytu w szpitalu ( bark kontaktu z tą osobą ). Czy pracownik księgowości może/powinien realizować przelewy nadal na kodzie właściciela jak gdyby poza wiedzą właściciela, bo ten ze względu na swój stan zdrowotny nie uczestniczy zupełnie w działalności firmy czy powinien to robić drugi pracownik na kodzie wystawionym na siebie? Ale czy on wówczas ponosi odpowiedzialność za realizowane przelewy ponieważ w firmie nie ma osoby która niejako sprawuje nad nią nadzór?

( pracownik nie chce brać na siebie takiej odpowiedzialności ) Czy takie obowiązki powinien przejąć na siebie główny księgowy?


Dzień dobry, do rozporządzania środkami zgromadzonymi na rachunku bankowym niezbędne jest pełnomocnictwo. Część banków wymaga pełnomocnictwa w formie notarialnej. To pełnomocnictwo wskaże zakres obowiązków i praw pełnomocnika. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska

Odpowiedź nr 1 z dnia 5 września 2018 16:12 Zmodyfikowano dnia: 5 września 2018 16:12 Obejrzało: 275 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Pracownik powinien podejmować jedynie czynności zlecone przez pracodawcę. Oczywiście opis stanowiska pracy może zawierać wskazanie, że osoba ta ma realizować płatności i nie potrzebne jest w tym zakresie dodatkowe polecenie. Najogólniej rzecz ujmując inteligenty właściciel powinien sporządzić plan na taką ewentualność. Jeżeli taka sytuacja już się stała w moje ocenie nie można wymagać od pracownika, żeby wykonywał rozporządzenie środkami właściciela bez jego zgody. Z drugiej strony jeżeli pracownik wie, że dany przelew na pewno trzeba wykonać i pracodawca wcześniej mówił mu, że należy go wykonać to brak wykonania może prowadzić do odpowiedzialności pracownika. Jeżeli pracownik w braku dyspozycji podejmie decyzję i sam wykona przelewy w przypadku jakiś problemów może odpowiadać nawet karnie. Z drugiej strony mamy przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia, które wykluczają odpowiedzialność jeżeli nie wystąpiła szkoda. Stopień abstrakcyjności tej porady jest dosyć wysoki i dużo lepiej byłoby omówić konkretną sytuację, która miała miejsce. Bo jeżeli jeszcze nic się nie stało to porada jest jedna - sporządzić plan sukcesji w przedsiębiorstwie.

Odpowiedź nr 2 z dnia 6 września 2018 17:13 Zmodyfikowano dnia: 6 września 2018 17:13 Obejrzało: 264 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.