Pytanie z dnia 17 kwietnia 2017

Witam!Potrzebuję odp.na nurtujące mnie pytanie;czy spadkobiercy w 1/3 części dla każdego po zmarłym ojcu mają obowiązek płacić podatek od nieruchomości w przypadku gdy ojciec był 1 współwłaścicielem? I czy pozostali współwłaścicieli mogą domagać się od spadkobierców (czyli nas)za wszystkie lata zwrotu podatku od gruntu?Dodam jeszcze ze w KW cały czas widnieje zmarły,a współwłaściciele jak działali tak działają.A teraz doszliśmy do porozumienia i za symboliczną złotówkę spisaliśmy się na jednego z nich,po czym usłyszałam że On powinien nas podać o zwrot podatku za te wszystkie lata.Bardzo proszę o dop.

Co do zasady w przypadku nieruchomości stanowiącej współwłasność kilku osób obowiązek podatkowy obciąża solidarnie wszystkich współwłaścicieli (art. 3 ust. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Istota solidarnego obowiązku podatkowego sprowadza się do tego, że wszyscy współwłaściciele są zobowiązani do płacenia podatku od nieruchomości wspólnej, ale zapłacenie całego podatku przez jednego lub kilku z nich powoduje wygaśnięcie zobowiązania podatkowego w stosunku do wszystkich. Oznacza to, że w przypadku gdy np. jeden ze współwłaścicieli zapłaci cały podatek od nieruchomości wspólnej nabywa tzw. roszczenie regresowe/zwrotne w stosunku do pozostałych współwłaścicieli o zapłatę części podatku od nieruchomości odpowiadającej ich udziałowi w nieruchomości wspólnej.

Odpowiedź nr 1 z dnia 18 kwietnia 2017 11:48:59 Zmodyfikowano dnia: 18 kwietnia 2017 11:48:59 Obejrzało: 63 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.