Pytanie z dnia 24 sierpnia 2015

Witam,jestem zadłużony u 3 pożyczkodawców internetowych(vivus,sosho,kredito)obecnie nie mam stałego dochodu,co w takiej sytuacji mam zrobić ?

W polskim systemie prawnym istnieje instytucja tzw. upadłości konsumenckiej dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej (konsumentów). Upadłość taka daje możliwość umorzenia lub redukcji zadłużenia. Jest to jednakże temat dość skomplikowany, dlatego zachęcam do konsultacji z prawnikiem czy istnieją w Pana przypadku przesłanki do ogłoszenia takiej upadłości.

Odpowiedź nr 1 z dnia 24 sierpnia 2015 14:40 Obejrzało: 294 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

już kontaktowałem się z jedną z firm zajmujących się taką dziedziną,aczkolwiek musiałbym posiadać dochód...

Wysłano: 24 sierpnia 2015 14:41
Na pewno chcesz usunąć wpis?

Jak już wspomniałem temat jest skomplikowany, ale postaram się w skrócie trochę rozjaśnić problem. Znowelizowane przepisy przewidują, że „w przypadku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na pokrycie kosztów postępowania albo w masie upadłości brak jest płynnych funduszów na ich pokrycie, koszty te pokrywa tymczasowo Skarb Państwa.” [art. 491(1) ustawy prawo upadłościowe i naprawcze] Niemniej koszty postępowania upadłościowego będą pokrywane przez Skarb Państwa tylko tymczasowo, co oznacza, że ostatecznie mają one zostać przerzucone na upadłego konsumenta. Możliwym jest również uzyskanie umorzenia kosztów postępowania upadłościowego. Nastąpi to w sytuacji, gdy sąd umorzy upadłemu konsumentowi jego zobowiązania bez ustalenia planu spłaty wierzycieli. W takim przypadku, bowiem sąd jednocześnie obciąży Skarb Państwa tymczasowo pokrytymi kosztami postępowania upadłościowego. Umorzenie upadłemu konsumentowi jego zobowiązania bez ustalenia planu spłaty wierzycieli może natomiast mieć miejsce, gdy osobista sytuacja konsumenta w oczywisty sposób wskazuje, że nie byłby on zdolny do dokonania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty [art.491(16) ustawy)]. Reasumując istnieje możliwość złożenia wniosku pomimo braku majątku/dochodów. Zachęcam do zapoznania się z przepisamy ustawu Prawo upadłościowe i naprawcze od art. 491(1) do 491(23)

Odpowiedź nr 3 z dnia 24 sierpnia 2015 15:07 Obejrzało: 286 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.