Pytanie z dnia 13 września 2016

Witam
W czerwcu zmarła moja babcia prawdopodobnie za życia zapisala swoje mieszkanie na córkę. Córka babci czyli moja ciocia nie chce mi pokazać tego dokumentu. Chciałabym uzyskać poradę jak sprawdzic ten fakt i cz mogę starać się z siostrą o zachowek.

Dzień dobry, czy zna Pani numer księgi wieczystej mieszkania babci ? Czy Pani mama/tata (dziecko zmarłej babci) żyje czy też nie ? Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 13 września 2016 11:36 Obejrzało: 354 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, Mieszkanie można sprawdzić w Księdze Wieczystej, natomiast co do spadku, to należałoby przeprowadzić postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku.

Odpowiedź nr 2 z dnia 13 września 2016 12:12 Obejrzało: 352 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Jak rozumiem drugie dziecko Pani babci - Pani rodzic nie żyje. Pani z siostrą jest w kręgu spadkobierców ustawowych babci. Jeżeli córka babci stała się właścicielem mieszkania za życia babci to należy zapoznać się z księgą wieczystą związaną z prawem własności mieszkania. Jeżeli babcia sporządziła testament i powołała swoją córkę do spadku (zapisała jej mieszkanie w testamencie), a testament ten jest w posiadaniu tej córki to można żądać nakazania jej złożenia testamentu w sądzie. O zachowek może się Pani ubiegać jeżeli jest Pani w kręgu spadkobierców ustawowych babci, nie otrzymała Pani zachowku w drodze darowizny lub spadkobrania (nie dostała Pani darowizn od babci, ani nie odziedziczyła Pani nic po babci). Jeżeli babcia przekazała darowizną mieszkanie córce to ta darowizna jest uwzględniana przy ustalaniu zachowku. Również jeżeli ciotka jest spadkobierczynią testamentową i w spadku otrzymała mieszkanie, a Pani jest w testamencie pominięta to może Pani żądać zapłaty zachowku.

Odpowiedź nr 3 z dnia 13 września 2016 12:59 Obejrzało: 348 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Pani niepewność do co treści spadku ("prawdopodobnie") wyeliminuje postępowanie o stwierdzenia nabycia spadku. Na Pani cioci ciąży obowiązek ustawowy okazania przed sądem testamentu pod groźbą uznania jej przez sąd za niegodną dziedziczenia (art. 928 par. 1 pkt 3 kc), co w konsekwencji oznacza wyłączenie od dziedziczenia. Treść testamentu jest istotna także ze względu na możliwość obecności w nim ewentualnych zapisów, poleceń a także innych rozrządzeń testamentowych. Pozdrawiam, Jarosław MROŻEK

Odpowiedź nr 4 z dnia 13 września 2016 15:01 Zmodyfikowano dnia: 13 września 2016 15:15 Obejrzało: 343 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.