Pytanie z dnia 15 lutego

Witam serdecznie.

Prosiłbym bardzo o odpowiedz na pytanie mnie dręczące.

Mianowicie w sierpniu 2014 roku utraciłem prawo jazdy za jazde pod wpływem alkocholu na 5 lat i dostałem grzywna, którą uiściłem. Czy istnieje jakas szansa odzyskania uprawnien tzn podejscia wczesniej do egzaminow po upływie polowy kary. Sa na to jakies artykuły prawne? Czy istnieje mozliwosc odwolania badz czegokolwiek.

Pozdrawiam i dziekuje.

Kierowcom, którzy stracili prawko za jazdę na podwójnym gazie, sądy mogą pozwolić wrócić za kierownicę – ale tylko w aucie z blokadą alkoholową. Taką możliwość daje art. 182a zgodnie z którym, w pewnych okolicznościach istnieje możliwość zmiany środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na wykonywanie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych poprzez możliwość prowadzenia wyłącznie samochodów wyposażonych w blokadę alkoholową (tzw. alkoblokada lub alkoclock). Zgodnie z treścią art. 182a KKW, skazany po upływie połowy orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych lub w przypadku zakazu orzeczonego na podstawie art. 42 § 3 lub 4 k.k. tj. po upływie 10 lat, ma możliwość złożenia wniosku o wydanie przez Sąd postanowienia o dalszym wykonywaniu zakazu poprzez orzeczenie o dalszym wykonywaniu zakazu w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Artykuł 182a KKW stwarza więc możliwość, aby skazani, przez pozostały okres orzeczonego wobec nich zakazu, mogli kierować pojazdami, ale tylko i wyłącznie tymi wyposażonymi w blokadę alkoholową (alkoblokadę), a więc urządzenie, które uniemożliwia uruchomienie silnika, jeśli zawartość alkoholu w powietrzu wydychanym przez kierowcę wynosi co najmniej 0,1 mg w 1 dm3. Urządzenie to przypomina pilota wyposażonego w ustnik, do którego trzeba dmuchnąć przed uruchomieniem samochodu. Aby móc ubiegać się o wskazaną w art. 182a KKW alkoblokadę, należy łącznie spełnić kilka warunków. Przede wszystkim, o zmianę środka mogą ubiegać się wyłącznie skazani, którzy mają już za sobą odbyty okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru kary, a w przypadku skazania na podstawie art. 42 § 3 lub 4 KK, gdy środek wykonywany był przez okres co najmniej 10 lat. Ponadto wskazać należy, że sąd wyda postanowienie o zmianie środka karnego tylko wówczas, gdy postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. Sąd oceniał więc będzie, w jaki sposób skazany zachowywał się wobec pokrzywdzonego, między innymi jego starania o naprawienie szkody oraz wyrażoną skruchę. Sąd przyjrzy się również właściwościom i warunkom osobistym sprawcy, zwracając szczególną uwagę na jego stan zdrowia, cechy osobowości oraz charakteru. Wreszcie oceniając zachowanie sprawcy w okresie wykonywania środka karnego, sąd sprawdzi, czy skazany przestrzegał porządku prawnego i nie nadużywał alkoholu. Należy pamiętać, iż art. 182a KKW przewiduje możliwość uchylenia przez sąd zasądzonej już zmiany wykonywania środka karnego, w sytuacji gdy skazany rażąco naruszy porządek prawny w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa ruchu drogowego, w szczególności popełni przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Na koniec należy wskazać, że skazanemu przysługuje do sądu zażalenie zarówno na postanowienie o odmowie wydania postanowienia o dalszym wykonywaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, jak również na postanowienie o uchyleniu sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów w postaci dalszego wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.

Odpowiedź nr 1 z dnia 15 lutego 2017 14:12:20 Obejrzało: 3 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.