Pytanie z dnia 06 maja 2017

Witam,
Pracuje w laboratorium działu jakości , w październiku 2015 r. zostałam liderem grupy ( liderem jednej strefy, osobno są jeszcze 2 odrębne strefy w laboratorium, w sumie 3 strefy) jednak końcem miesiąca października 2015r. udałam się na zwolnienie lekarskie z powodu ciąży. Do tego czasu pracowałam w systemie 3 zmian. 2 czerwca 2016 roku urodzilam córkę i do 31 maja 2017r. dobiega końca mój urlop macierzyński. W laboratorium od kwietnia 2017r wprowadzono system 7 dni pracy( 2 dni na rano, 2 na popołudniu, 3 nocki + 1 dzień wolny!) , czyli tzw. system 4 brygad. Po rozmowie z kierownikiem, oznajmiono że tylko taki system pracy jest prowadzony tzn. 4 brygady.
Chciałam skorzystać z przywileju rodzicielskiego i odmówić pracy w porze nocnej że względu na roczne dziecko. Czy firma ma prawo odmówić mi tego przywileju i nakazac pracy w nocy? Czy mam napisać oświadczenie o odmowie pracy w nocy i udać się do dyrektora personalnego? Oraz kolejne pytanie czy po powrocie mogę liczyć na to samo miejsce pracy z tytułem lidera? Kierownik oznajmił mi że jeśli nie pasują mi jego zasady, mogę zmienić pracę , na pracę na produkcji które jednak nie spełniają rownorzednych warunków jakie są w laboratorium, np. Na produkcji ciągle gorąca, temp. 35stopni, a w laboratorium klimatyzacja 18 stopni.
Proszę o odpowiedź.

Dzień dobry. Kobieta sprawująca opiekę nad dzieckiem do 4 roku życia nie może być bez swojej zgody zatrudniona w porze nocnej. Oznacza to, że jeśli nie wyraża Pani zgody na pracę na nocnej zmianie, do 4 roku życia dziecka nie może Pani być w ten sposób zatrudniona i do tego przymuszona. Natomiast co do stanowiska to pracodawca powinien przywrócić Panią do pracy na poprzednie stanowisko. Jeśli nie ma takiej możliwości to ma obowiązek zatrudnić Panią na stanowisku równorzędnym zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym Pani kwalifikacjom zawodowym. W przypadku, gdy nie jest możliwe zatrudnienie pracownika na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom oraz za wynagrodzeniem nie niższym niż dotychczasowe, pracodawca może wręczyć pracownikowi wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy. W Pani sytuacji pracodawca może więc wręczyć Pani wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy i w ten sposób próbować przenieść Panią na niższe stanowisko na produkcji. Jeśli się Pani nie zgodzi na nowe warunki to umowa ulegnie rozwiązaniu. Proszę jeszcze mieć na uwadze jedną kwestię - wbrew obiegowej opinii po powrocie z urlopu macierzyńskiego nie ma Pani żadnej ochrony, która chroniła by przed zwolnieniem. Pracodawca może zwolnić Panią pierwszego dnia po powrocie do pracy (oczywiście o ile ma Pani umowę zawartą na czas nieokreślony będzie musiał wskazać powód zwolnienia, ale umowa na czas określony już takiego obowiązku nie nakłada). Jeśli czuje Pani, że taka sytuacja może nastąpić u Pani, proszę rozważyć obniżenie wymiaru czasu pracy do 7/8 etatu. To uchroni Panią przed zwolnieniem na 12 miesięcy. Pozdrawiam

Odpowiedź nr 1 z dnia 7 maja 2017 18:23 Zmodyfikowano dnia: 7 maja 2017 18:23 Obejrzało: 268 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.