Pytanie z dnia 29 listopada 2016

Witam pracuje przez agencje pracy i mam zawarta umowe o prace tymczasowa na pelny etat,przedluzana co miesiac .W tej chwili zaszlam w ciaze czy moge isc odrazu na zwolnienie lekarskie ,czy musi byc przepracowany jakis okres w ciazy zeby mozna isc na zwolnienie?czy zus placi juz za zwolnienie do konca ciazy i czy jak zostane wezwana na komisie nie beda mieli problemu ze w ciazy tez mozna pracowac,czy nalezy mi sie pozniej jakies maciezynskie?

Szanowna Pani, w odpowiedzi na Pani pytanie wskazuję, iż pracownik tymczasowy zatrudniany jest na nieco innych zasadach niż pracownik stały, zatrudniony na umowę o pracę. Przede wszystkim główną różnicą jest to, że pracodawca pracownika tymczasowego (czyli agencja pracy tymczasowej) może z pracownikiem zawierać wielokrotnie umowy o pracę na czas określony (w pozostałych przypadkach, kiedy pracę świadczymy na rzecz podmiotu nie będącego agencją pracy tymczasowej, pracownik może mieć zaledwie dwie umowy na czas określony – trzecia jest już umową na czas nieokreślony). Pani stosunek pracy jest unormowany przepisami ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Z treści ww. ustawy wynika, iż agencja pracy tymczasowej nie ma obowiązku przedłużenia pracownicy umowy o pracę do dnia porodu (stanowi o tym art. 13 pkt 3). Agencja Pracy Tymczasowej nie może jednak pracownicy w ciąży zwolnić. W efekcie zatem, kobieta w ciąży, zatrudniona jako pracownik tymczasowy, jest chroniona przez zwolnieniem tylko do dnia, w którym umowa o pracę się kończy (czyli ulega rozwiązaniu ze względu na czas na jaki została zawarta). Innymi słowy, jeżeli nie podpisze Pani nowej umowy o pracę to wówczas nie będzie Pani przysługiwał zasiłek macierzyński. Jednocześnie w okresie ciąży (w czasie obowiązywania umowy) może Pani iść na zwolnienie lekarskie, jeżeli stan Pani zdrowia tego wymaga. Jeżeli w trakcie trwania umowy przedstawi Pani zaświadczenie lekarskie, to nie zostanie Pani zwolniona – umowa będzie obowiązywała do dnia, do którego została zawarta. Jako pracownik tymczasowy ma Pani również prawo do otrzymywania zasiłku chorobowego przez czas trwania umowy. Należy przy tym mieć na uwadze, iż ciąża sama w sobie nie jest podstawą do zwolnienia lekarskiego. Podstawą są problemy zdrowotne, które powodują, że pracownica w ciąży jest niezdolna do pracy.

Odpowiedź nr 1 z dnia 1 grudnia 2016 00:53:07 Obejrzało: 48 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.