Pytanie z dnia 03 sierpnia 2018

WItam. Moje pytanie dotyczy odrzucenia spadku po Mamie. Mama zmarła rok temu pozostawiając długi za mieszkanie socjalne w którym byłam (i nadal jestem) zameldowana. Przebywam za granicą półtora roku, jestem skłócona z Rodzeństwem i o śmierci Mamy dowiedziałam się niespełna dwa tygodnie temu kiedy to pojechałam niczego nieświadoma na wizytę do Polski. Okazało się, że czeka tam na Mnie wezwanie do pilnego wstawienia się do Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej ( nadane w czerwcu tego roku). Udając się tam dowiedziałam się, że chodzi o zadłużenie, że sprawa musi trafić do Sądu i że to najprawdopodobniej Ja będę spadkobiercą po Mamie. Rodzeństwo zrzekło się wszelkiego spadku zaraz po śmierci Mamy, a Ja niczego nieświadoma tego nie uczyniłam i nie mam pojęcia jak taka procedura wygląda. Moje pytanie brzmi : Czy rzeczywiście jeśli się nie zrzekłam to te długi automatycznie przechodzą na Mnie i bede musiała je spłacać czy z uwagi na sytuację mogę jeszcze jakoś spróbować uratować swoją skórę?

Dzień dobry, termin na odrzucenie spadku liczy się od chwili, gdy dowiedziała się Pani o śmierci mamy, a więc w tej sytuacji jeszcze nie minął. Oświadczenie o odrzuceniu spadku dla bezpieczeństwa powinna Pani złożyć w sądzie, który zbada kiedy faktycznie dowiedziała się Pani o śmierci mamy. Poza tym, jeśli nie mieszka Pani pod danym adresem, to polecam jak najszybciej się wymeldować, gdyż wierzyciel może próbować dochodzić zapłaty od Pani nie jako spadkobiercy, ale zamieszkałej w lokalu i wskazywać jako adres Pani zamieszkania, adres zameldowania. I może się okazać, że o sprawie sądowej dowie się Pani już na etapie postępowania egzekucyjnego. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 6 sierpnia 2018 11:11 Zmodyfikowano dnia: 6 sierpnia 2018 11:11 Obejrzało: 227 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowna Pani. Termin do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku wynosi 6 miesięcy liczonych od daty dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy (czyli w tym przypadku Pani Mamy). Może Pani złożyć oświadczenie przed Sądem lub notariuszem (chociaż w tym przypadku polecałbym jednak wszczęcie sprawy sądowej). W jej trakcie musi Pani udowodnić, iż o śmierci spadkodawcy dowiedziała się Pani długo po śmierci (z uwagi na bliskie pokrewieństwo Sąd może tak od razu nie dać wiary, iż nie wiedział Pani o śmierci Mamy). Pomocne może być przesłuchanie innych członków rodziny. Ogólnie sprawa wygląda na taką w której udział pełnomocnika chociażby do przesłuchiwania świadków na sali byłby wskazany.

Odpowiedź nr 2 z dnia 6 sierpnia 2018 12:51 Zmodyfikowano dnia: 6 sierpnia 2018 12:51 Obejrzało: 226 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.