Pytanie z dnia 11 października 2018

Witam, moje konto bankowe zostalo zajete egzekucyjnie, okazalo sie, ze chodzi o niesplacona chwilowke z 2010 roku. Nie jestem pewny czy wogole taka pozyczka miala miejsce, a jezeli juz miala to czy sprawa nie ulegla przedawnieniu? I dlaczego dopiero teraz po 8 latach moje konto zostalo zajete?

Dzień dobry, a kiedy sąd wydał wyrok/ nakaz zapłaty w tej sprawie ? Czy otrzymał Pan jakąkolwiek korespondencję z sądu lub od komornika, mającą związek ze sprawą ? Jeśli tak, proszę o przesłanie skanów lub zdjęć na mój adres mailowy: adwokat@kancelariaulewicz.pl abym mogła ustalić dokładny stan faktyczny i rzetelnie doradzić. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 11 października 2018 13:24 Zmodyfikowano dnia: 11 października 2018 13:24 Obejrzało: 213 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry Może Pan złożyć w sądzie rejonowym skargę na czynności komornika, skoro nie jest Pan pewny czy taka pożyczka była wzięta. Art. 767 i nast. Kodeksu postępowania cywilnego regulują, iż skarga na czynności komornika stanowi ogólny środek zaskarżenia przewidziany do zaskarżenia zarówno czynności jak i zaniechań komornika sądowego. Poprzez zaniechanie należy rozumieć sytuację, w której komornik nie dokonuje jakiejś czynności do której jest obowiązany. Ten środek nie przysługuje w stosunku do innych organów egzekucyjnych, tzn. skargi nie możemy użyć w celu zaskarżenia czynności sądu. Istotą funkcjonowania środka jaki stanowi skarga na czynności komornika jest możliwość kontroli organu egzekucyjnego w zakresie legalności dokonywanych przez niego działań. Kontroli takiej dokonuje sąd rejonowy przy którym działa komornik. Skoro wierzytelność pochodzi z 2010 roku, można wskazać w niej zarzut przedawnienia. Skarga na czynności komornicze musi spełniać wszystkie wymogi formalne przewidziane dla pism procesowych. To znaczy powinna zawierać: oznaczenie sądu, do którego składamy skargę, oznaczenie stron postępowania wraz ze wskazaniem adresów, oznaczenie rodzaju pisma, wskazanie sygnatury akt komorniczych, określenie zaskarżanej czynność lub zaniechania dokonania czynności, wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem, podpis osoby wnoszącą skargę. Skargę wnosi się za pośrednictwem zaskarżanego komornika do sądu. Skarga na czynności komornika powinna być wniesiona do sądu w terminie 7 dniu liczonym od dnia: dokonania danej czynności przez komornika, jeżeli strona powzięła informację o dokonanej czynności, zawiadomienia osoby, której prawo zostało przez czynność komornika naruszone lub zagrożone, od momentu, w którym strona dowiedziała się o danej czynności w przypadku zaniechania dokonania czynności przez komornika. Komornik w terminie trzech dni od dnia otrzymania skargi sporządza uzasadnienie zaskarżonej czynności, o ile nie zostało ono sporządzone wcześniej, albo przyczyn jej zaniechania i przekazuje je wraz ze skargą i aktami sprawy do właściwego sądu, chyba że skargę w całości uwzględnia. O uwzględnieniu skargi komornik zawiadamia skarżącego oraz zainteresowanych, których uwzględnienie skargi dotyczy. Bardzo ważną kwestią o której należy pamiętać jest, że do wnoszonej skargi należy dołączyć odpowiednią ilość odpisów tzn. po jednym odpisie dla każdego uczestnika oraz odpis dla komornika. Wniesienie skargi do sądu wiąże się z poniesieniem kosztów w wysokości 100 zł, jednakże można wnioskować o zwolnienie z tej opłaty. Wraz z wnoszoną skargą strona może również złożyć wniosek o zawieszenie toczącego się postępowania egzekucyjnego (w części bądź w całości).

Odpowiedź nr 2 z dnia 11 października 2018 13:30 Zmodyfikowano dnia: 11 października 2018 13:30 Obejrzało: 212 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.