Pytanie z dnia 18 grudnia 2016

Witam, mam pytanie. Mój zmarły przed tygodniem ojciec posiada mieszkanie służbowe z zakładu karnego - był pracownikiem tego zakładu przez wiele lat. Jestem w tym mieszkaniu zameldowany wraz z nim i teraz pytanie, czy mogę w nim mieszkać na stałe, czy istnieje możliwość, że mnie z niego wyeksmitują? Poza tym mieszkaniem posiadam również drugie, swoje własnościowe, w którym zameldowana jest oraz mieszka tam moja mama. I tutaj kolejne pytanie, czy z punktu prawnego mogę posiadać je oba? Chodzi również oto, że chciałbym mieszkać w tym służbowym i czy należy mi się prawnie. Oba mieszkania znajdują się w tej samej miejscowości. Jutro muszę się stawić w zakładzie karnym w sprawie tego mieszkania służbowego, proszę o jakieś porady jak mam się zachować i co mówić na tym spotkaniu. Czy muszę im dostarczyć jakieś dokumenty?
Liczę na szybką i fachową odpowiedź. Przepraszam, że drugi raz w tej samej sprawie ale wymaga tego aktualna sytuacja.

Mieszkanie służbowe jest dodatkiem przysługującym pracownikowi, lecz pozostaje własnością zakładu pracy. W sytuacji gdy umowa zostaje rozwiązana lub wygasa (jak w omawianym przypadku, w sytuacji śmierci pracownika) pracownik traci prawo do korzystania z mieszkania służbowego. Zakład pracy ma prawo i zapewne będzie dążył do odzyskania lokalu.

Odpowiedź nr 1 z dnia 19 grudnia 2016 12:31:46 Obejrzało: 66 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Szanowny Panie, istotne znaczenie w przywołanym przez Pana stanie faktycznym ma ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej. Zgodnie z art. 170 ust. 1 ww. ustawy funkcjonariuszowi w służbie stałej przysługuje prawo do lokalu mieszkalnego w miejscowości, w której stale pełni służbę, lub w miejscowości pobliskiej, z kolei zgodnie z art. 170 ust. 2 ww. ustawy członkom rodziny funkcjonariusza przysługuje prawo do zamieszkania w przydzielonym funkcjonariuszowi lokalu mieszkalnym. Tym samym posiadał Pan, jako członek rodziny prawo do zamieszkiwania w wyżej wymienionym lokalu mieszkalnym. Nie mniej jednak, z uwagi na śmierć Pańskiego ojca przesłanki do otrzymania lokalu mieszkalnego, o których mowa w przywołanym powyżej art. 170 ww. ustawy odpadły, a tym samym prawdopodobnie Służba Więzienna będzie chciała opróżnić ten lokal mieszkalny, co będzie miało uzasadnienie na gruncie przepisów ustawowych, tj. pozbawić Pana i pozostałych członków Pańskiej rodziny uprawnienia do zamieszkiwania w tym lokalu. Niestety nie ma skutecznego sposobu prawnego, aby temu zapobiec. W związku z powyższym, jeżeli podczas spotkania funkcjonariusze Służby Więziennej będą pytali Pana o sytuację związaną z lokalem przydzielonym Pańskiemu ojcu oraz z posiadanym przez Pana innym lokalem mieszkalnym to powinien Pan udzielać informacji zgodnie z prawdą.

Odpowiedź nr 2 z dnia 21 grudnia 2016 00:33:09 Obejrzało: 56 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.