Pytanie z dnia 18 grudnia 2016

Witam, mam pytanie. Mój zmarły przed tygodniem ojciec posiada mieszkanie służbowe z zakładu karnego - był pracownikiem tego zakładu przez wiele lat. Jestem w tym mieszkaniu zameldowany wraz z nim i teraz pytanie, czy mogę w nim mieszkać na stałe, czy istnieje możliwość, że mnie z niego wyeksmitują? Poza tym mieszkaniem posiadam również drugie, swoje własnościowe, w którym zameldowana jest oraz mieszka tam moja mama. I tutaj kolejne pytanie, czy z punktu prawnego mogę posiadać je oba? Chodzi również oto, że chciałbym mieszkać w tym służbowym i czy należy mi się prawnie. Oba mieszkania znajdują się w tej samej miejscowości. Jutro muszę się stawić w zakładzie karnym w sprawie tego mieszkania służbowego, proszę o jakieś porady jak mam się zachować i co mówić na tym spotkaniu. Czy muszę im dostarczyć jakieś dokumenty?
Liczę na szybką i fachową odpowiedź. Przepraszam, że drugi raz w tej samej sprawie ale wymaga tego aktualna sytuacja.

Mieszkanie służbowe jest dodatkiem przysługującym pracownikowi, lecz pozostaje własnością zakładu pracy. W sytuacji gdy umowa zostaje rozwiązana lub wygasa (jak w omawianym przypadku, w sytuacji śmierci pracownika) pracownik traci prawo do korzystania z mieszkania służbowego. Zakład pracy ma prawo i zapewne będzie dążył do odzyskania lokalu.

Odpowiedź nr 1 z dnia 19 grudnia 2016 12:31 Obejrzało: 402 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Szanowny Panie, istotne znaczenie w przywołanym przez Pana stanie faktycznym ma ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej. Zgodnie z art. 170 ust. 1 ww. ustawy funkcjonariuszowi w służbie stałej przysługuje prawo do lokalu mieszkalnego w miejscowości, w której stale pełni służbę, lub w miejscowości pobliskiej, z kolei zgodnie z art. 170 ust. 2 ww. ustawy członkom rodziny funkcjonariusza przysługuje prawo do zamieszkania w przydzielonym funkcjonariuszowi lokalu mieszkalnym. Tym samym posiadał Pan, jako członek rodziny prawo do zamieszkiwania w wyżej wymienionym lokalu mieszkalnym. Nie mniej jednak, z uwagi na śmierć Pańskiego ojca przesłanki do otrzymania lokalu mieszkalnego, o których mowa w przywołanym powyżej art. 170 ww. ustawy odpadły, a tym samym prawdopodobnie Służba Więzienna będzie chciała opróżnić ten lokal mieszkalny, co będzie miało uzasadnienie na gruncie przepisów ustawowych, tj. pozbawić Pana i pozostałych członków Pańskiej rodziny uprawnienia do zamieszkiwania w tym lokalu. Niestety nie ma skutecznego sposobu prawnego, aby temu zapobiec. W związku z powyższym, jeżeli podczas spotkania funkcjonariusze Służby Więziennej będą pytali Pana o sytuację związaną z lokalem przydzielonym Pańskiemu ojcu oraz z posiadanym przez Pana innym lokalem mieszkalnym to powinien Pan udzielać informacji zgodnie z prawdą.

Odpowiedź nr 2 z dnia 21 grudnia 2016 00:33 Obejrzało: 392 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.