Pytanie z dnia 05 czerwca 2017

Witam, mam pytanie, czy przy rozprawie rozwodowej "mąż" może użyć jako dowód nagrania wideo na którym jestem z obecnym partnerem, które zdobył zakładając kamerę w moim mieszkaniu do którego miał dostęp, podczas mojej nieobecności, ale nie był zameldowany w tym mieszkaniu tak jak i nie jest jego właścicielem ani osoba wynajmującą?

Szanowna Pani, w takiej sytuacji sąd zadecyduje czy dopuści dowód z nagrania. Sąd nie będzie oceniał tego czy mąż był zameldowany w mieszkaniu. Będzie natomiast oceniał m.in. autentyczność nagrania, tj. jeśli mąż wykaże, że przedstawił oryginalne, niezmienione w żaden sposób nagranie (np. przedstawi źródłowe nieobrobione pliki), które jest dowodem okoliczności, na które je powołał (np. Pani intymnych kontaktów z obecnym partnerem w czasie trwania małżeństwa), to jest prawdopodobne, że sąd dopuści taki dowód.

Odpowiedź nr 1 z dnia 5 czerwca 2017 12:13 Zmodyfikowano dnia: 5 czerwca 2017 12:13 Obejrzało: 354 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

zgodnie z art.168a kodeksu postepowania karnego nie mozna dopuścić dowód uzyskany za pomocą czynu zabronionego. a takowym jest instalacja podsłuchu (par 3 art 267 kodeksu karnego) może pani w tej sytuacji złożyć wniosek do sądu prowadzącego rozprawę rozwodową o odrzuceniu dowodu z nagrania. to tyle co moge pani w tej sytuacji doradzić

Odpowiedź nr 2 z dnia 7 czerwca 2017 12:39 Zmodyfikowano dnia: 7 czerwca 2017 12:39 Obejrzało: 343 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

W mojej ocenie nie znajdzie tutaj w ogóle zastosowania kodeks postępowania karnego gdyż jest to postępowanie cywilne. Dodatkowo na marginesie tylko należy wskazać, że art. 168a zmienił swoje brzmienie po nowelizacji w następujący sposób: "Dowodu nie można uznać za niedopuszczalny wyłącznie na tej podstawie, że został uzyskany z naruszeniem przepisów postępowania lub za pomocą czynu zabronionego, o którym mowa w art. 1 § 1 Kodeksu karnego, chyba że dowód został uzyskany w związku z pełnieniem przez funkcjonariusza publicznego obowiązków służbowych, w wyniku: zabójstwa, umyślnego spowodowania uszczerbku na zdrowiu lub pozbawienia wolności." Marcin Kotarba radca prawny.

Odpowiedź nr 3 z dnia 9 czerwca 2017 02:01 Zmodyfikowano dnia: 10 czerwca 2017 08:07 Obejrzało: 339 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.